Vyzdobte si letos vánoční stromeček netradičně. Máme tipy na exotické přírodní ozdoby, které návštěvy zaručeně oslní

                   

Čím dál více lidí se odvrací od moderního vánočního kýče, spočívajícího v přehnaně se třpytících nebo nepřirozeně barevných ozdobách, které mnohdy sváteční dojem spíše spolehlivě zlikvidují, než aby do domu pozvaly tu pravou sváteční náladu. Pokud se ovšem chcete odklonit od trendů a vsadit na čistě přírodní dekorace, nemusíte sahat jen do tuzemských vod. Seznamte se s dokonale sváteční exotikou.

Přírodní ozdoby na stromeček

Když se řekne přírodní Vánoce, vybaví si většina z nás ozdoby z arašídů. Perníčků, sušených jablíček nebo nejrůznějšího koření. Ano, takové ozdoby vypadají dozajista skvěle, ale mnohdy ji chybí právě onen ceněný WOW efekt. U sušených ozdob (zejména z ovoce) se vám pak může stát, že ztratí svou jedinečnou krásu ještě dříve, než vůbec odezní sváteční nálada. S těmi skutečně přírodními to však nehrozí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sušený lotos vypadá velmi efektně

Stačí zapátrat v tom, co nám příroda nadělila už sama od sebe. Například sušené středy lotosu s jakoby korálkovým středem už žádné další úpravy nepotřebují. Stačí je přestříkat bezbarvým lakem, popřípadě ozdobit třeba barevnou stuhou, a jedinečná dekorace na stromeček nebo sváteční chvojí je hotová. Z našich rostlin (tedy těch, které u nás rostou) se jeho efektu asi nejvíce blíží sušený plod magnolie, ze kterého vykukuje oranžově zbarvené oplodí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lišejník dodá vánoční atmosféru hor

Nádherné ozdoby si však můžete nasbírat i volně v lese. Stačí se zaměřit na druhy lišejníků, které rostou na stromech a vypadají velmi krásně (mnohdy se objevují i jako škůdci na ovocných stromech). Stačí je opatrně odříznout, ošetřit bezbarvým lakem a máte hotovo. Případně je možné vsadit i na exotické druhy, které seženete v obchodech s aranžérskými potřebami. Ty nejdelší mohou mít až 30 centimetrů na délku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejsou šišky jako šišky aneb cypřiš

Borovicové šiky (ale i ty ze smrku nebo třeba modřínu) dokážou na přírodním vánočním stromečku udělat opravdovou parádu. Ale pokud chcete vsadit na trochu méně obvyklý vzhled, vsaďte na šišky z cypřiše (Cupressus). Nejlépe jim to sluší, pokud je navléknete na provázek nebo přilepíte ke stužce. Jako girlandy totiž vypadají nepřekonatelně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sušená karambola se stane hvězdou

Pokud si přece jen chcete vyzkoušet nějaké ty techniky sušení, kupte si nádherně tvarovaný plod karamboly, nakrájejte ho asi na půlcentimetrové plátky a nechte vysušit. Pak už stačí jen připevnit háček a máte hotovo. A stejně efektně vypadá i ananas, pokud ho nakrájíte i s jeho středem na tenká kolečka, vysušíte a následně necháte vytvarovat ve formě na muffiny (nebo třeba ve formách na košíčky) získáte velmi efektní ozdoby ve tvaru kytiček.

Necháte se letos zlákat k výrobě přírodních ozdob nebo už máte svůj oblíbený vánoční styl?

Naučte se vyrábět jednoduché přírodní dekorace, které rozzáří vaše Vánoce
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články