Vyzdobte si letos vánoční stromeček netradičně. Máme tipy na exotické přírodní ozdoby, které návštěvy zaručeně oslní

Vánoce v přírodním stylu jsou v poslední době stále oblíbenější. Nemusíte se však omezovat jen na tuzemské zdroje. Zavírat lze i do těch exotických.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Čím dál více lidí se odvrací od moderního vánočního kýče, spočívajícího v přehnaně se třpytících nebo nepřirozeně barevných ozdobách, které mnohdy sváteční dojem spíše spolehlivě zlikvidují, než aby do domu pozvaly tu pravou sváteční náladu. Pokud se ovšem chcete odklonit od trendů a vsadit na čistě přírodní dekorace, nemusíte sahat jen do tuzemských vod. Seznamte se s dokonale sváteční exotikou.

Přírodní ozdoby na stromeček

Když se řekne přírodní Vánoce, vybaví si většina z nás ozdoby z arašídů. Perníčků, sušených jablíček nebo nejrůznějšího koření. Ano, takové ozdoby vypadají dozajista skvěle, ale mnohdy ji chybí právě onen ceněný WOW efekt. U sušených ozdob (zejména z ovoce) se vám pak může stát, že ztratí svou jedinečnou krásu ještě dříve, než vůbec odezní sváteční nálada. S těmi skutečně přírodními to však nehrozí.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Sušený lotos vypadá velmi efektně

Stačí zapátrat v tom, co nám příroda nadělila už sama od sebe. Například sušené středy lotosu s jakoby korálkovým středem už žádné další úpravy nepotřebují. Stačí je přestříkat bezbarvým lakem, popřípadě ozdobit třeba barevnou stuhou, a jedinečná dekorace na stromeček nebo sváteční chvojí je hotová. Z našich rostlin (tedy těch, které u nás rostou) se jeho efektu asi nejvíce blíží sušený plod magnolie, ze kterého vykukuje oranžově zbarvené oplodí.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Lišejník dodá vánoční atmosféru hor

Nádherné ozdoby si však můžete nasbírat i volně v lese. Stačí se zaměřit na druhy lišejníků, které rostou na stromech a vypadají velmi krásně (mnohdy se objevují i jako škůdci na ovocných stromech). Stačí je opatrně odříznout, ošetřit bezbarvým lakem a máte hotovo. Případně je možné vsadit i na exotické druhy, které seženete v obchodech s aranžérskými potřebami. Ty nejdelší mohou mít až 30 centimetrů na délku.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Nejsou šišky jako šišky aneb cypřiš

Borovicové šiky (ale i ty ze smrku nebo třeba modřínu) dokážou na přírodním vánočním stromečku udělat opravdovou parádu. Ale pokud chcete vsadit na trochu méně obvyklý vzhled, vsaďte na šišky z cypřiše (Cupressus). Nejlépe jim to sluší, pokud je navléknete na provázek nebo přilepíte ke stužce. Jako girlandy totiž vypadají nepřekonatelně.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Sušená karambola se stane hvězdou

Pokud si přece jen chcete vyzkoušet nějaké ty techniky sušení, kupte si nádherně tvarovaný plod karamboly, nakrájejte ho asi na půlcentimetrové plátky a nechte vysušit. Pak už stačí jen připevnit háček a máte hotovo. A stejně efektně vypadá i ananas, pokud ho nakrájíte i s jeho středem na tenká kolečka, vysušíte a následně necháte vytvarovat ve formě na muffiny (nebo třeba ve formách na košíčky) získáte velmi efektní ozdoby ve tvaru kytiček.

Necháte se letos zlákat k výrobě přírodních ozdob nebo už máte svůj oblíbený vánoční styl?

Naučte se vyrábět jednoduché přírodní dekorace, které rozzáří vaše Vánoce