Fungující rady pro odstranění plevelů ze zahrady pomocí jednoduchých a šetrných metod

                   

Odstraňování plevele patří mezi časté a pravidelné činnosti na zahradě. Týká se to užitkových i okrasných zahrad a vždy je vhodné zvolit spíše šetrnější metodu v porovnání s využitím drastického herbicidu. V následujících radách jistě objevíte inspiraci, jak si poradit s plevelem efektivně, a přesto šetrně k vašim rostlinám i přírodě okolo.

Hydrogenuhličitan sodný nebo solný roztok

Tento způsob je ideální hlavně pro plevel, který roste na dlažbě. Postižená místa jednoduše posypejte hydrogenuhličitanem sodným, což zabrání růstu rostlin. Podobně dobře funguje i zdánlivě obyčejný solný roztok. Připravte ho v koncentrované téměř nasycené formě smícháním 1 dílu soli s 2 díly vody. Následně nalijte na rostliny plevele, ale snažte se vyhnout rostlinám, které chcete ponechat, aby nedošlo k jejich poškození.

iZdroj forografie: Canva

Ocet nebo vodka s mýdlem

Dalším způsobem, jak si připravit domácí herbicid, je použití octa. Stačí ho nastříkat na nežádoucí rostliny, což zpomalí či úplně zastaví jejich růst. Snažte se vždy dostat co nejvíce ke kořenům a nejlepších výsledků dosáhnete při použití na mladé plevelné rostliny. Dalším způsobem je smíchání 2 sklenic vody, 30 ml vodky a a trochu obyčejného tekutého mýdla. Touto směsí opět zalijte plevel a sledujte, jak vysychá a další se již na daném místě neobjevuje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Mechanické odstraňování plevele

Hlavně v místech, kde se plevel nachází v těsné blízkosti u kulturní rostliny je důležité zabránit jejímu poškození. Pro takové místa se nehodí použití tekutého přípravku a přichází na řadu poctivé ruční a mechanické odstranění plevele. Vybavte se pořádnými rukavicemi a nezapomeňte také na motyčku nebo praktický vypichovač plevele.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články