Pravda o hnojení droždím: Co všechno umí a jak ho aplikovat? Rozklíčování správného postupu zajistí zahradě vitalitu

                   

Hnojení droždím je v posledních letech velmi populární. Není divu, droždí je k nalezení v každé domácnosti a je opravdu levné. Příprava hnojiva z této suroviny navíc není vůbec náročná, a hotovou zálivku lze použít prakticky na všechny rostliny v zahradě. A jak při jeho zpracovávání správně postupovat?

Něco málo o droždí

Mnoho lidé si myslí, že droždí obsahuje pro rostliny prospěšné bakterie. Ale není to pravda. Kvasinky nejsou bakterie, je to houba Saccharomyces. A rostliny příliš nevyživují – neuvolňují do vody žádné látky kromě produktů látkové výměny. Pokud dostanou cukr, rozkládají ho na alkohol a oxid uhličitý. A jako reakci na příznivé vnější prostředí spotřebovávají užitečné látky uložené v buňkách a aktivně se množí.

Ovšem když se dostanou do země, pomohou půdním houbám rozložit živiny do dostupné formy pro rostliny. Jinými slovy – droždí bude fungovat tam, kde už nějaké živiny v substrátu jsou. Musíte tedy své květiny nebo zeleninu hnojit i standardními postupy a droždí přidat výhradně z toho důvodu, aby byly látky obsažené v zemině využity lépe a pro rostliny přínosněji. To je první poučka, kterou byste si měli pamatovat.

Symbióza rostlin s houbami

Kvasinky ovšem mohou rostlinám pomoci i ve formě postřiku. Například na vinné révě žijí kvasinky ve formě voskového povlaku. Vytváří symbiózu a brání růstu jiných škodlivých hub (například plísní). Rostliny je na oplátku krmí a brání proti útokům patogenů. Jde o vzájemně prospěšnou spolupráci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A totéž můžeme vytvořit na jiných plodinách prostřednictvím aplikace kvasinek na listy. Většinou ovšem kvasinky po několika dnech až týdnech zahynou. Jen málokdy je možné vytvořit trvalou symbiózu, ale to vůbec nevadí. Vždy je totiž možné rostliny pravidelně stříkat a obnovovat tak populaci kvasinek.

Jak připravit hnojivo z droždí

A nyní už zbývá jen kvasinky správně aplikovat. Připravte si:

  • 100 gramů droždí,
  • 1 litr vody
  • a 1 lžíci cukru.

Vše smíchejte a nechte odstát na klidném místě dvě hodiny. Nádobu ochraňte před průvanem i nízkými teplotami. Poté roztok nařeďte 10 litry vody a použijte jako zálivku. Chcete-li hnojivo z droždí aplikovat ve formě postřiku, pak přidejte ještě o 5 litrů vody více.

Jakými způsoby chráníte své rostliny na zahradě?

Návod, jak si jednoduše, a přitom velmi efektivně připravit hnojivo z droždí
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články