Množství hnojiva potřebného pro rostliny se zpravidla určuje podle určitého schématu a potřeb konkrétního druhu. Včasné krmení paprik pomáhá odolávat patogenním bakteriím a pomáhá jim také vybudovat si vlastní spolehlivou a účinnou ochranu proti škůdcům. Hnojiva z droždí se pak pozitivně odráží i na množství plodů a jejich velikosti a chuti.
Hnojení paprik kvasnicemi
Kvasinky jsou jednobuněčné houby, které mohou paprikám po všech stránkách prospět. Obsahují mnoho biologicky aktivních látek (aminokyseliny, fytohormony, minerální složky – draslík a dusík, organické železo, vitamíny skupiny B) a působí díky nim jako vysoce účinné hnojivo vyživující půdu. Rovněž se starají o přirozené zpracování organických látek a jedním dechem také stimulují prospěšnou anaerobní půdní mikroflóru.
Jednoduše řečeno – kvasinky nabízí na rozdíl od jiných typů minerálních hnojiv prodloužený a komplexní účinek. Mezi jeho hlavní výhody lze zařadit toto:
- zvýšení odolnosti rostliny i v nepříznivých podmínkách,
- rychlý růst rostlin,
- intenzivní růst kořenového systému,
- posílení imunity rostlin,
- koncentraci vitamínů a stopových prvků v plodech,
- stimulace růstu květů.
Návod na hnojivo z droždí
Použijte 50 gramů droždí, to rozmíchejte v 5 litrech vody, přidejte lžičku cukru a nechte přes noc aktivizovat. Následně přidejte dalších 10 litrů vody a použijte jako zálivku. Při hnojení je nutné, aby byla půda dobře prohřátá, aplikace proto neprovádějte v chladném nebo deštivém počasí. Hnojte na předem navlhčenou půdu, to zajistí hlubší pronikání účinných látek. Zbylý roztok pak vylijte, rychle totiž ztrácí účinnost.
A pamatujte si, že musíte rostlinám přidat navíc ještě draslík, a to ve formě hnojiva z drcených vaječných skořápek nebo za pomoci dřevěného popela. A kromě paprik je možné hnojivo z droždí použít i na:
- okurky,
- rajčata,
- cuketu,
- tykev
- a fazole.
Preferujete při výživě paprik domácí, nebo kupovaná hnojiva?