Chutné a šťavnaté rajče jedlé, kterému se někdy též říká starším názvem lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) se na zahrádkách vyskytuje velmi často. Ale ne vždy se mu daří tak, jak byste si přáli. Ještě však není třeba házet flintu do žita – pomoci vám může jeden netradiční prostředek.
Rajčata pohnojte rajčaty
Když rajčata kvetou a plodí, potřebují celou řadu živin. Jde například o vitamíny B, C a E, nebo o užitečné minerálních látky, z nichž lze jmenovat především draslík a vápník. Rajčata však v sobě obsahují také karoten, lykopen, zeaxanthin a lutein. A není překvapením, že stejné látky potřebují rajčata i pro svůj růst. Můžete je tedy pohnojit přesně tím, co vyžadují.
Je to jednodušší, než si myslíte – použijte ten nejobyčejnější rajčatový protlak, který najdete. Čím méně konzervačních látek ovšem bude obsahovat, tím lépe. Pokud vám tedy zbyl například nějaký loňský domácí protlak (případně kečup), klidně je použijte. Na jeden litr vody budete potřebovat čtyři lžíce rajčatové pasty. Rozmíchejte a použijte jako zálivku.
Zjistěte, jaké živiny rajčata potřebují
Pokud rajčata neprosperují, pak je třeba zjistit, jaké živiny jim chybí. Jednoduše se na ně podívejte a sama vám to prozradí. Jestliže se objeví první žluté flíčky na okrajích listů a mezi žilkami, pak rajčatům chybí hořčík. Ovšem v případě, že vaše rostlinky žloutnou od stonku, pak mají málo manganu. A jestliže objevíte kompletně žluté listy, které navíc začínají opadávat, značí to nedostatek dusíku. Můžete je tedy vyživit speciálními hnojivy a zachránit je.
Jaké jsou vaše tipy pro každoroční bohatou sklizeň rajčat?