Hnojivo letošního roku: Jen pár kapek draselné soli a všechny rostliny porostou mnohem rychleji

Draselná sůl patřila k oblíbeným hnojivům našich babiček a teď se opět vrací na výsluní. Pro rostliny má totiž celou řadu výhod.

Proč s sebou v autě vozit sůl: Pomůže proti zamlžování oken i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zahradničení může být náročné na rovnováhu, zejména pokud jde o výživu rostlin. Draselná sůl, vědecky známá jako dusičnan draselný (KNO3), vám však v tomto směru může skvěle pomoci. Tato bílá krystalická látka totiž není podle webu TakToJeNášSvět jen tak ledajakým hnojivem; jedná se prý o klíčovou složku péče o zahradu, která může oživit vaše rostliny tím, že urychlí jejich růst a zlepší jejich celkový zdravotní stav.

Pochopení úlohy draslíku ve zdraví rostlin

Draslík je životně důležitá živina, která plní během růstu rostlin několik zásadních funkcí. Napomáhá příjmu vody, zvyšuje odolnost vůči suchu a posiluje rostlinná pletiva. Kromě toho hraje klíčovou roli při syntéze bílkovin a fotosyntéze. „Tento minerál je navíc je nezbytný pro vývoj silných stonků a robustních kořenových systémů a také pomáhá rostlinám účinně využívat dusík – další klíčovou živinu, bez které se neobejdou,“ dodává k tématu zahradník Jan K. z Libišan.

Epsomská sůl je na zahradě výjimečným pomocníkem. Nejvíce ji ocení plodiny, do kterých byste to nikdy neřekli

Jak používat draselnou sůl na zahradě

Obvykle vám stačí malé množství (obvykle čtvrt čajové lžičky) na litr vody. Tuto zálivku poté použijte k zalévání svých záhonů dvakrát do měsíce. Tato metoda zajistí, že se draslík rovnoměrně rozdělí v půdě a dostane se ke kořenům (tedy tam, kde je ho nejvíce potřeba).

Pro cílenější přístup nasypte jemnou vrstvou draselné soli přímo kolem báze rostliny, aby živiny při zalévání pronikla přímo ke kořenům. Tato metoda může být zvláště výhodná během vrcholného vegetačního období, kdy rostliny potřebují živiny nejvíce. Dejte však pozor, abyste „neposolili“ samotný stonek. Já si tak popálila okurky a vzpamatovávaly se z toho dlouho.

Pokud hledáte výživu, kterou byste snadno pohnojili celou zahradu (a přitom za ni nezaplatili příliš moc), zkuste draselnou sůl. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud hledáte výživu, kterou byste snadno pohnojili celou zahradu (a přitom za ni nezaplatili příliš moc), zkuste draselnou sůl

Příznaky nedostatku draslíku

A jak poznat, že vaše zahrada potřebuje právě tohle hnojivo? Příznaky nedostatku draslíku podle webu AgroKbTrade začínají nenápadně. Obvykle jde o hnědnutí nebo žloutnutí starších listů a s prohlubujícím se nedostatkem se mohou objevovat i u těch mladších. Rostliny mohou také vykazovat známky vytahování a zpomaleného růstu. U plodících druhů pak může nedostatek tohoto prvku vést ke špatnému vývoji plodů a snížení výnosů. Další zajímavou možností hnojení zahrady může být i kafrový olej, jak Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno.

Jak svou zahradu obvykle hnojíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články