Okurky nerostou podle představy? Potřebují totiž zalít touto výživovou bombou, zahrádkáři z jejích účinků nevychází z údivu

                   

Při pěstování okurek lze udělat celou řadu chyb, a nejvíce se jich týká právě výživy. Potřebují především železo, fosfor, mangan, hořčík, vápník, draslík a mnohé další velmi důležité stopové prvky. Ne vždy si je však dokážou obstarat z půdy v dostatečném množství. A právě proto jim dokážou skvěle pomoci kvasnice.

Jak okurkám prospívá droždí

V první řadě jde o hodnotný zdroj bílkovin. To ovšem nejsou všechny cenné látky, které můžete při pěstování zeleniny využít. Dále v droždí najdete také vitaminy skupiny B, vitamin B1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B3 (niacin) a dokonce i o něco vyšší obsah chrómu, který okurky rovněž ocení. A jak hnojivo z droždí připravit?

Hnojivo z droždí na okurky

Rozpis na tento recept není nijak složitý a všechny ingredience na něj velmi pravděpodobně máte doma. A co tedy budete potřebovat?

  • 80 g droždí,
  • 10 l vody
  • a cukr (1 lžíce).

Postup pro přípravu je velmi jednoduchý. Vezměte si čerstvé droždí, to rozdrobte do uvedeného množství vody, a nakonec ke směsi přimíchejte také cukr. Ano, nic jiného na tom opravdu není. Pak už stačí nechat hnojivo jen dvě hodiny odstát a můžete ho použít jako zálivku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kvasnice kombinujte s popelem

Díky kvasinkám začnou okurky lépe využívat živiny, které se ukrývají v zemině okolo nich, zároveň však jde o živé organismy, které z půdy vytahují draslík. Ale i ten okurky pro svou spokojenost potřebují. A co tedy s tím? Vezměte si k ruce popel, který obsahuje vápník, hořčík, sodík, fosfor nebo právě draslík. Optimální dávka tohoto hnojiva se pohybuje mezi 30 až 50 gramy na m2. Hnojit je vhodné během sezóny minimálně dvakrát.

A to i po odplození okurek nebo jiné zeleniny hnojené droždím. Je totiž nutné ji dostat opět do optimální kondice. A jak na to? 50 gramů tohoto hnojiva jednoduše rozprostřete na záhon s koncem vegetačního období. Můžete to ovšem provést i na jaře, avšak nejpozději 14 dní před jakýmkoliv dalším setím či sázením (což platí i ve chvíli, kdy chcete na záhonku po okurkách pěstovat například nějakou zimní zeleninu).

Na co nedáte při pěstování křehkých a šťavnatých okurek ve skleníku nebo na zahradě dopustit vy?

Opomínat byste neměli ani zaštipování okurek. Podívejte se na názorný návod
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články