Nejlepší hnojení čehokoli na zahradě: Kopřivová jícha vyživí všechny rostliny přímo dokonale a je takřka zadarmo – nic lepšího zkrátka neexistuje

                   

Kopřivový nálev je účinné a levné hnojivo pro rostliny. Navíc jeho prostřednictvím dodáte své zahradě všechny potřebné živiny. Obsahuje mimo jiné draslík, vápník, hořčík, vitamíny A, B, E, K, organické kyseliny, třísloviny, těkavé kyseliny a další důležité látky. Především draslík, vápník a hořčík jsou pro rostliny zcela nezbytné. A jak jim je dodat v maximálně využitelné formě?

Recept na kopřivové hnojivo

Mladé stonky a listy kopřivy, na kterých se ještě neobjevily květy, natrhejte a napěchujte do plastové nádoby tak, aby zelená hmota zaplnila více než polovinu objemu nádoby. Poté do nádoby nalijte teplou vodu, vše přikryjte víkem a nechte asi 14 dní louhovat. Připravte se ovšem na značný zápach a tomu přizpůsobte místo výroby.

Nálev denně míchejte. Po uplynutí doby fermentace (hotový nálev ztmavne a přestane pěnit) je nutné ještě před samotnou aplikací hnojivo zředit vodou v poměru 1:10. Pokud byste ponechali kopřivovou jíchu v původní koncentraci, mohla by citlivé listy rostlin popálit. V této podobě navíc slouží i jako insekticid.

Další tipy pro využití

Kopřivovou jíchu ovšem také lze použít jako hnojení na list. V takovém případě se hotový nálev zředí vodou 1:20 a nastříká se na rostliny. Do nálevu z kopřivy lze také přidat výživný dřevěný popel (1 šálek popela na 10 litrů nálevu). Toto hnojení se perfektně hodí především pro rajčata, okurky, papriky, lilek, zelí a hlávkový salát. Aplikuje se jako běžná zálivka v množství 1 litr na dospělou rostlinu, a to jedenkrát měsíčně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Co hnojit kopřivami

I když se uvádí, že je kopřivové hnojivo vhodné pro téměř všechny zahradní plodiny, není tomu zcela tak. Nedoporučuje se především pro luštěniny (hrách, fazole, fazole, cizrna apod.), česnek a cibuli. Je to proto, že kopřiva brzdí růst těchto rostlin. Naopak nálev z kopřivy má velmi dobrý vliv na vývoj okrasných rostlin. Celkově zlepšuje četnost i délku jejich kvetení a prospívá i jejich vitalitě.

Další tipy na výrobu jíchy

Pokud chcete zvýšit množství živin ve svém kopřivovém hnojivu, přidejte ke kopřivám další užitečné bylinky, které obsahují další užitečné látky. Jde například o řebříček obecný (Achillea millefolium) nebo měsíček lékařský (Calendula officinalis). Ale dejte si pozor, aby jejich množství nepřevážilo. Tyto bylinky mohou tvořit maximálně čtvrtinu rostlinného materiálu používaného na přípravu jíchy.

Je rovněž nutné je řádně nasekat a zalít vodou – stejně jako kopřivy. Předtím se však ujistěte, že nejsou napadeny žádnými škůdci nebo chorobami. A pokud chcete předejít nepříjemnému zápachu připravované jíchy, pak do ní přidejte ty správné složky. Pomoci vám může například kvetoucí nať kozlíku lékařského (na 10 dílů kopřivy použijte 1 díl kozlíku lékařského).

iZdroj fotografie: Pixabay

Zabraňte zápachu kopřivové jíchy

Existuje však i další způsob, který vás může zbavit nepříjemného zápachu, jež výrobu jíchy nezbytně doprovází. Použijte dolomitovou moučku, jíž lze zakoupit jako hnojivo pro rostliny. Její použití je jednoduché – na desetilitrovou nádobu budete potřebovat asi čtyři lžíce dolomitové moučky. Dále pozorujte, jak se bude kopřivová jícha chovat, podle toho poznáte, zda bylo množství správné.

Jestliže ani po dvou dnech nepřestane zapáchat, jednoduše ještě jednu nebo dvě lžíce přidejte. Na kvalitu ani vlastnosti kopřivové jíchy nebude mít dolomitová moučka žádný vliv. Kopřivovou jíchu může používat stejně jako v případě, kdybyste tento komponent při její přípravě nepoužili. A nemusíte se bát ani vysoké ceny – toto uhličitanové práškové hnojivo je v obchodech k dostání za opravdu nízkou cenu.

Jaká je vaše metoda na přípravu kopřivové jíchy?

Potřebujete hnojit jen v malém množství? Pak se naučte, jak si vyrobit jednoduché růstové hnojivo z kopřiv
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články