Hnojení rajčata rybí moučkou. Prospívá jim více, než cokoliv jiného

                   

Na první pohled vypadá nenápadně, ve skutečnosti je však rybí moučka skvělou zbraní proti podvyživenosti rostlin. Pokud ji máte na zahradě, nemusíte používat žádná chemická hnojiva, a přesto se vašim rostlinám bude skvěle dařit. A ze všeho nejvíce mají hnojení tímto prvkem ráda právě rajčata.

Jak rybí moučka prospívá vašim rajčatům

Rajče jedlé, zvané někdy též lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.), patří na našich zahradách mezi nejoblíbenějších druhy zeleniny. A není se čemu divit, jeho šťavnaté, masité plody s příjemnou vůní i chutí obsahují celou řadu vitamínů, minerálů a dalších cenných látek. Jde zejména o vitamíny C, B a samozřejmě i antioxidant E.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Z minerálních látek je ve hře zejména draslík, ale nabídnou také karoten, lykopen, lutein a zeaxanthin. Až příliš často však jejich drobné keříky napadají plísně a z úrody není nakonec vůbec nic. Pokud je však vhodně vyživíte, stanou se proti těmto atakům odolnější. A právě rybí moučka jim v tom pomůže více než dost.

Fosfor jako důležitý prvek pro rajčata

Rybí moučka totiž obsahuje zejména cenný fosfor, byť v ní najdeme i nějaký ten dusík a draslík. A to je přesně to, co rajčata ke své spokojenosti potřebují. Jak jejích výhod využít na maximum? Použijte ji přímo při výsadbě –⁠ pod každé rajče nasypte jednu čajovou lžičku. Ještě účinnější směs však získáte, pokud k ní přidáte hrst dřevěného popela a superfosfát o stejném objemu, jako má rybí moučka.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nemusíte se bát, že by toto hnojení přitáhlo na vaši zahradu kočky nebo nějaké škůdce. Nemá vůbec žádný charakteristický zápach. V půdě se pak samovolně rozkládá, a tím zásobuje rostliny cennými živinami po celou vegetační sezónu. Zpravidla je pak přídavné hnojení nutné pouze minimálně.

Rajčatům poskytnete ještě lepší podmínky díky mulči

Aby však rajčata prosperovala, potřebují i dostatek vody. Zabraňte proto přebytečnému odparu z půdy a pokryjte okolí svých rostlin mulčem ze sena, suché trávy apod. Případné hnojivo v zálivce lze přelévat i přes něj, živiny se totiž vždy nakonec k rajčatům dostanou. Pokud dodržíte tyto postupy, budete se těšit z bohaté a dlouhé sklizně rajčat bez ohledu na přívětivost sezóny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články