Horká a studená voda dělá společně s vatovým tamponem zázraky. Semena vyklíčí za pár hodin

                   

Některé způsoby na rychlé klíčení semen nefungují dobře, k jiným je zapotřebí mít nejrůznější věci, které zrovna nemáte doma. Existuje však neuvěřitelně jednoduchá metoda, která vyžaduje jednu jedinou věc – vodu. Díky tomuto experimentu vaše semena vyklíčí do několik hodin.

Horká a studená voda dělá zázrak

Při přípravě je žádoucí odříznout špičky semen, pokud nějaké mají. Při odřezávání musíte být opatrní, abyste nepoškodili samotné semeno. Ideální je pracovat s malými nůžkami na manikůru. Odstřihnutá semínka vložte do kousku gázy či vatového tamponu. Připravte si dvě nádoby. Do jedné z nich nalejte ledově studenou vodu. Pokud vám opravdu ledová voda neteče z vodovodu, je dobré do vody přidat kostky ledu. Do druhé dejte převařenou částečně vychlazenou vodu, ze které ještě vychází pára.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tampon se semínky držte pinzetou, abyste se nespálili a namočte do horké vody. Napočítejte do tří a vyjměte. Lehce stlačte a okamžitě namočte do mísy se studenou vodou. Počítejte opět do tří, vyjměte a stlačte. Tento jednoduchý postup s horkou a ledovou vodou opakujte celkem třikrát. Potom tampon jemně zmáčkněte a vložte do uzavíratelné krabičky. Uchovávejte na teplém a tmavém místě.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Stačí počkat pár hodin

Za 15 – 18 hodin můžete krabičku otevřít a na semena se podívat. Uvidíte, že semínka začala klíčit. V tuto chvíli tedy na nic nečekejte. Musíte je okamžitě zasít, aby se mladé kořínky uchytily. Pamatujte však, že pro takovýto způsob klíčení se hodí střední a větší semena. Malá semena o velikosti půl centimetru a menší je vhodné nakličovat přímo v substrátu. Jelikož jsou opravdu malá, těžko by se vám jich kus stříhal a následně by se taková semínka velmi špatně vytahovala z vaty bez poškození.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud si lámete hlavu nad tím, jak hluboko semínka zasadit, pak se rozhodněte právě podle velikosti semínek. Pravidlo zní jasně. Sází se do hloubky velikosti semene. Pokud je semeno tedy velké centimetr, pak byste ho měli zasadit do hloubky jednoho centimetru pod povrch. Při sázení také myslete na to, že naklíčená část semínka by měla směřovat dolů. Tak si rostlina lépe poradí s cestou vzhůru na povrch. Zasazeným semínkům dopřejte dostatek slunečního svitu. Ve tmě vám rostliny neporostou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články