Hotelový způsob praní černého prádla zajistí, aby už nikdy nevybledlo, nezašedlo a nebylo poseté žmolky i drobnými chloupky

                   

Černé oblečení má v našem šatníku nezastupitelné místo. Hodí se pro formální příležitosti, dokáže u postavy vyrýsovat ty správné křivky a v neposlední řadě se jednoduše kombinuje s jakýmikoliv jinými barvami a doplňky. Aby si však svou sytou barvu zachovalo i po desítkách pracích cyklů, musíte přestat dělat základní chyby. Byli byste překvapeni, jak moc jsou některé chybné postupy v našich koupelnách zakořeněné.

Jen oddělení černého a bílého prádla nestačí

Většinou se při praní soustředíme na prádlo bílé. Nechceme totiž, aby nám zašedlo a ztratilo svůj zářivý jas. Ovšem tmavé prádlo si zaslouží úplně stejnou péči. Díky tomu budete moci do zásobníku na prášek přidat ten speciální, určený právě na černé prádlo. Mívá v sobě totiž ochranný filtr, který brání vypírání barvy z textilních vláken, to vám obyčejné prostředky na prádlo barevné nabídnout ani zdaleka nemohou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak zbavit oblečení chloupků? Perte naprázdno

Na černém oblečení bývá vidět každé smítko, to je zkrátka fakt. A možná vás to překvapí, ale vaše pračka je takových míst plná. Proto se vyplatí vždy před praním černého prádla pustit pračku na prázdno jen s pracím prostředkem a na co nejvyšší teplotu. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou, protože vaše pračka si přesně takovou péči zaslouží a díky černému prádlu si na ni alespoň pravidelně vzpomenete.

Chcete, aby bylo vyčištění pračky ještě účinnější? Pak místo klasického pracího prostředku použijte ocet. Můžete ho dát jak do přihrádky na prací přípravek, tak i do té na aviváž. Mimochodem, tu určitě pro čištění nepoužívejte, má totiž tendenci se v některých částech pračky usazovat a později i nepříjemně zapáchá. Pustit čas od času pračku naprázdno je tak proto to nejlepší, co pro ni můžete udělat.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Prášek, nebo gel? Odpověď je jasná

Ale ještě se na skok vraťme k pracímu prášku. Milovníci černého prádla by si měli pořídit spíše gely, sypké prací prostředky totiž až příliš často zanechávají na vláknech nevzhledné mapy. Navíc do nich výrobci někdy přidávají i bělicí složky, takže si dejte pozor i na složení. Posledním trikem je pak vždy otočení prádla naruby, zabráníte tak jeho opírání a tvorbě viditelných žmolků. A kde takové prádlo sušit?

Pokud nemáte sušičku (tu však doporučujeme, zbaví vás chloupků), tak nejlépe tam, kde můžete využít pravidelného mírného proudění vzduchu. Určitě se však vyhněte přímému slunci. UV paprsky totiž škodí nejenom naší pokožce, ale i barvě na tričkách či kalhotách. Právě díky nim černá barva bledne (a bílé prádlo je naopak zářivější). Pokud tyto rady dodržíte, budete se z krásy svých tmavých svršků radovat opravdu dlouho, uvidíte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak vrátit černému prádlu zase šmrnc

Když perete tmavé prádlo poprvé, pak rozhodně barvu na textilu zafixujte. Nemusíte pro drahou drogerii do obchodu, místo toho využijte obyčejný kuchyňský ocet. Budou vám stačit tři lžíce octa, které promícháte s jedním šálkem vody. Ocet pomůže barvu ustálit. Koneckonců po přinesení z obchodu by se oblečení stejně mělo vyprat kvůli přítomné chemii, tak proč nespojit příjemné s užitečným?

A jak vrátit původní vzhled kouskům, které vám už nějakou dobu ve skříni jen leží? Tady se vám budou hodit právě již zmíněné speciální prostředky na tmavé prádlo. Používejte je podle návodu, ovšem nečekejte zázraky na počkání. Rozdíl se projeví až po několika pracích cyklech. A totéž platí i u prádla barevného. Případné žmolky pak odstraňte ručním nebo elektrickým odstraňovačem. Uvidíte, že trička i košile prokouknou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články