Hřebíček a jeho léčivé vlastnosti. Eliminuje nachlazení, bolesti hlavy a problémy s trávením

                   

Hřebíček patří mezi velmi oblíbené druhy koření. Málokdo však ví, odkud pochází. Nejde o sušenou větvičku, ve skutečnosti je to usušený kalich s poupětem, který pochází ze stromu s názvem hřebíčkovec kořenný (Syzygium aromaticum, syn. Eugenia caryophyllata), jenž původně rostl jen na Moluckých ostrovech, ovšem dnes se již rozšířil do mnoha dalších částí světa. Domorodci si však cení i mnoha jeho léčivých vlastností, jak potvrzuje i Debra Rose Wilson, Ph.D.

Pozitivní vlastnosti a použití hřebíčku

Působí především anesteticky, proto je jeho žvýkání nebo cucání již odpradávna používaným a osvědčeným způsobem léčby nejrůznějších problémů v ústní dutině včetně bolestí zubů. Poradí si však i se zápachem z úst. A protože rovněž mírně znecitlivuje, bývá ve speciálních obchodech k mání také krém s přídavkem hřebíčkového oleje, používaný pro potlačení předčasné ejakulace.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vlastnosti tohoto koření jsou známé již přes dva tisíce let. Můžeme si tím být jistí, protože ho hojně využívali již lékaři ve staré Číně a o všem si opravdu pečlivě vedli záznamy. Ve středověku se pak dostal nejdříve do Benátek a poté i do zbytku Evropy. Nejprve byl oblíbený především proto, že skvěle obohacoval chuť pokrmů. Ovšem o tom, jak blahodárně působí na zdraví a pohodu, se ještě poměrně dlouhou dobu nevědělo (tedy v Evropě).

V pokrmech se uplatní na trávení

A nesmíme zapomenout ani na to, že hřebíček má po všech stránkách opravdu pozitivní vliv na trávicí systém. Ulevuje nám zejména tím, že zmírňuje plynatost a dokáže účinně potlačit i pálení žáhy. A jak ho aplikovat?

  • Připravte si nálev z 1–2 lžiček hřebíčku.
  • Ty v hrnku zalijte vroucí vodou a nechte je 10 minut louhovat.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Čaj z hřebíčku přeceďte a užívejte při bolestech žaludku a průjmu. Ale pozor, je velmi silný, je tedy nutné ho pít pouze v malých porcích, maximálně v množství 100 ml 3x denně.

Hřebíček na bolest hlavy – aplikace

Ovšem jeho doménou nejsou jen bolesti zubů. Dokáže také skvěle zmírnit bolesti hlavy. V tomto případě ho lze aplikovat několika různými způsoby. Několik kapek hřebíčkového oleje stačí použít například do koupele a relaxační účinek se ihned dostaví. Naředěným olejem si také můžete potřít spánky nebo ho můžete smíchat se třemi díly skořicového oleje a teprve touto směsí si potřít čelo. V kombinací se skořicí je účinnější.

Hřebíček se uplatní i při nachlazení

Jak jsme si již řekli, toto koření vykazuje vynikající antiseptické a analgetické vlastnosti. A právě ty vám usnadní zotavení z nachlazení nebo chřipky. Pokud si ho přidáme do čaje, pak efektivně snižuje bolest v krku, mírní kašel a rovněž uvolňuje ucpaný nos. V chřipkovém období proto rozhodně doporučujeme pít čaj z hřebíčku každý den. Kromě výjimečné chuti vám totiž nabídne i opravdu pozitivní vliv na zdraví.

Zařazuje hřebíček také do své domácí lékárničky, nebo si ho ceníte pouze jako koření?

Hřebíček je velmi oblíbeným kořením, zdatně mu však sekundují i anýz a badyán. Seznamte se s nimi
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články