Hřebíček smíchejte s octem, odežene mouchy i škůdce od pokojových rostlin

Hřebíček obsahuje látky, které mohou odpuzovat hmyz, zatímco ocet dokáže velmi dobře působit jako skvělý repelent.

Jak efektivně provonět dům hřebíčkem zapíchaným v pomeranči i Zdroj fotografie: M.Minderhoud / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
                   

Mouchy, komáři nebo různí létaví škůdci pokojových rostlin dokážou harmonii domova opravdu velmi nepříjemně narušit. Nemusíte se však bát, protože jednoduché, ale účinné řešení se skrývá ve spojení hřebíčku a octa – přírodního repelentu, který nejen ochrání vaše zelené společníky, ale také dodá vašemu obytnému prostoru voňavou atmosféru.

Alchymie hřebíčku a octa

Tento přírodní lektvar slouží jako mocný odstrašující prostředek pro mouchy a škůdce, který je udrží na uzdě, aniž byste se při jejich ochraně museli uchýlit ke škodlivým chemikáliím. Postup je jednoduchý – smíchejte dva díly hřebíčku a čtyři díly octa a vytvořte tak šikovný lektvar, který se stane ochranným štítem vašich rostlin. Krása tohoto roztoku spočívá nejen v jeho účinnosti, ale také v aromatické symfonii, kterou vytváří. Představte si, jak jemná a příjemná vůně hřebíčku tančí v harmonii s pikantními tóny octa a proměňuje váš životní prostor doslova v oázu botanického potěšení.

Když tento elixír nastříkáte kolem svých pokojových rostlin, nejenže odpudíte škůdce, ale také si dopřejete velmi zajímavý smyslový zážitek. Musíte však použít správný ocet – nejlépe ten bílý, jak mi poradila moje známá květinářka. Jiný druh by prý mohl listy rostlin navíc i nepříjemně poleptat. Mimochodem web iPrima doporučuje hřebíček přímo i jako repelent.

Domácí repelent rychle vyžene škůdce z domu: V hlavní roli je česnek, voda a alkohol

Účinný štít proti mouchám

Ale vsadit můžete i na samotný ocet, jak radí web iDnes. V lahvičce s rozprašovačem smíchejte stejný díl bílého octa a vody, dobře protřepejte a velkoryse postříkejte okenní parapety, rámy dveří a všechna potenciální místa, kudy by se tito okřídlení vetřelci mohli dostat dovnitř. „Ocet funguje skvěle i na pavouky. Jakmile se venku jen trochu oteplí, vždycky ho nastříkám okolo oken a nemám s nimi problém,“ potvrzuje naše čtenářka Marie K. z Kersku.

Otravné mouchy v domácnosti efektivně pochytá medová past iZdroj fotografie: Depositphotos
Smíchání hřebíčku s octem může být účinným způsobem, jak odhánět mouchy a škůdce od pokojových rostlin

Pro další vrstvu ochrany nechte hřebíček namočit v malém množství vody. Tuto vodu napuštěnou hřebíčkem umístěte poblíž oken nebo u dveří na podlahu. Tento elixír nejenže odpuzuje létající hmyz, ale působí také jako odstrašující prostředek na mravence a klíšťata. Proto než se vydáte do zalesněných oblastí, zvažte jeho použití ve formě repelentu. A pokud ho zapícháte do mýdla, získáte i skvělý prostředek proti molům, jak si Chalupáři-Zahrádkáři ověřili.

Domácí bylinkový repelent proti klíšťatům – recept

Jaké domácí prostředky proti hmyzu používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články