Jak odstranit skvrny od kávy a čaje ze starých hrnků: Budou zářit novotou bez námahy, jako mávnutím kouzelného proutku

                   

Káva a čaj jsou nápoje, jež neodmyslitelně patří k odpolednímu odpočinku. Ve většině případů ovšem na hrníčcích zanechávají nevzhledné skvrny a usazeniny, které jdou navíc velmi špatně smýt. Nemusíte se ale ničeho obávat, všech nečistot se zbavíte pomocí těchto tipů a triků.

Kávové usazeniny vyčistí mýdlo

První způsob odstranění skvrn z hrníčků spočívá v použití tekutého mýdla nebo čisticího prostředku na nádobí. Trošku vybraného přípravku nalijte do nádoby. Poté přidejte teplou vodu tak, aby její hladina zakrývala všechna místa znečištěná usazeninami. Následně zkuste hrnkem trošku zatřepat nebo v něm roztok mírně promíchejte. Po několikaminutovém odstátí proveďte důkladné promytí drsnou stranou houbičky na nádobí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyčistit usazeniny od čaje

Pokud vám mýdlová metoda nepomůže, sáhněte po zázraku jménem jedlá soda. Smíchejte ji s takovým množstvím vody, aby vznikla pasta bílé barvy, a aplikujte ji na mycí houbičku (na tu jemnější stranu). Tou pak důkladně vydrhněte znečištěné hrníčky. Nádobí nakonec opláchněte pod proudem vody, abyste se zbavili veškerých pozůstatků jedlé sody.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vysoce účinný je také bílý ocet. Tuto potravinářskou přísadu, charakteristickou kyselým pH, nalijte do poloviny objemu hrníčku. Druhou půlku dolijte co nejteplejší vodou. Roztok v nádobě ponechte přibližně 10 minut. Poté ho vylijte a hrníček umyjte měkčí stranou houbičky a saponátem tak, jak jste zvyklí.

Návod na leštění nerezu

Tekutým mýdlem, jedlou sodou a octem lze vyčistit i zanesené cestovní hrníčky a termosky. U těch vám to půjde dokonce o něco snáze díky materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, tedy nerezu. Ve většině případů z nich kávové a čajové usazeniny dostane i pobyt v myčce. Než je tam ale vložíte, zjistěte si od výrobce, zda je to vůbec možné. Ne všechny se tam totiž hodí.

Neváhejte a ihned myjte

Vyzkoušet můžete také tyto užitečné tipy a triky.

  1. Hrnky omyjte ihned po dopití nápoje. Usazeniny se v nich tak vůbec nevytvoří a vy budete mít klid.
  2. Použijte tabletu na čištění protéz. Vhoďte ji do hrníčku, naplňte ho po okraj vodou a nechte tabletu působit. Nakonec hrnek omyjte obvyklým způsobem.
  3. Pořiďte si speciální čisticí kartáč na lahve, díky kterému vám očista půjde mnohem rychleji.

Jak usazeniny v hrníčcích odstraňujete vy?

Jak mýt nádobí šetrně a zároveň důkladně tak, aby na něm nezůstaly žádné zaschlé kapky
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články