Tesař radí: Jak odstranit třísku z prstu bleskově, bez rizika zlomení a nebezpečného hnisu

                   

Není nic horšího, než když si při práci se dřevem zarazíme pod kůži pořádně dlouhou třísku. Nechat ji vyhnisat není dobrý nápad, protože si tak můžete přivodit nepříjemné zdravotní problémy. Ovšem samotné vytažení může být poměrně obtížné. Záleží totiž na tom, kde se tříska nachází, ale i na směru, kterým míří ostrá hrana, a pak samozřejmě také na její velikosti a na tom, jak hluboko pod kůži pronikla.

Příprava na odstranění třísky

Pro začátek je nutné, abyste si vždy nejprve umyli ruce a následně postižené místo ještě důkladně dočistili teplou mýdlovou vodou. Tento postup skvěle pomáhá předcházet infekci, protože tříska mířící pod kůži je technicky vlastně otevřená rána, a tedy i dobrý vstup pro patogeny. Důležité je také dobré osvětlení a mnohdy i lupa.

Tyto nástroje vám společně pomohou lépe najít třísku v celé její velikosti. Nikdy se také nepokoušejte zaraženou třísku vyštípnout nebo vymáčknout. I když to vypadá jednoduše, obvykle se to nepovede – naopak, většinou dojde k rozdrobení třísky na menší kousky, které se budou odstraňovat jen velmi obtížně. Naopak si připravte například jehlu nebo malou pinzetu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na zaraženou třísku

Nejlépe vám pomůže:

  • malá jehla,
  • pinzeta,
  • alkohol
  • a vatový tampon nebo buničina.

Nejdříve vydezinfikujte jehlu a pinzetu alkoholem a vatovým tamponem. Poté jehlou nadzvedněte kůži v místě vpichu a chyťte vyčnívající část třísky za pomoci pinzety. Táhněte za ni stejný směrem, kterým do kůže vstoupila. Nikdy se tedy nesnažte kůži propíchnout na novém místě.

Odstranění třísky lepicí páskou

Ale pomoci vám může i velmi lepkavá páska, tedy například taková, která se používá k balení balíků. Velmi jemně ji nalepte na postiženou kůži, abyste se pokusili zachytit třísku. Následně ji pomalu odlepujte (nikdy neprovádějte prudké odtrhávání), dokud tříska sama nevyjde ven. V případě potřeby opakujte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomoci může i jedlá soda

Na třísku můžete vyzrát také tím, že změkčíte kůži, která ji drží. V takovém případě vám pomůže lázeň ze sody a teplé vody. Do ní jednoduše na několik minut postižený prst namočte, následně ho osušte a vyzkoušejte metodu s pinzetou nebo lepicí páskou. Určitě budete úspěšní.

A jaké nevšední triky znáte pro ošetření drobných domácích úrazů vy?

S třískou vám pomohou i další triky, seznamte se s těmi nejlepšími
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články