Jak vyhnat mandelinku bramborovou na věky věků: Nejlépe to svedou lidové prostředky, nestříkejte si zbytečně zahradu chemií

                   

Mandelinka bramborová je na zahradách velmi obávaným škůdcem. Můžete ji znát pod latinským jménem Leptinotarsa decemlineata nebo pod lidovými názvy koloradský brouk či americký brouk, které odkazují na její původ. Pokud se objeví na vašich bramborách, musíte ihned zasáhnout, jinak můžete přijít o celou úrodu.

Nevýhody chemického postřiku

Pokud na svých bramborách objevíte mandelinky, pravděpodobně jako první sáhnete po některém prostředku z obchodu. Ovšem při používání chemikálií je nutné počítat s vysokou adaptací mandelinek. Již po několika aplikacích může být tento hmyz odolný, proto je nutné tyto prostředky periodicky měnit. To ostatně platí i o těch domácích.

Biologické metody hubení mandelinky

Biologické metody jsou absolutně bezpečné – to je třeba si říci hned na úvod. Nemají žádné negativní dopady na životní prostředí a nijak nevhodně neovlivňují ani samotný záhon (nepronikají do půdy), takže sklizeň není zdraví nebezpečná ani v případě, že je postřik použit několik dní před ní (např. v případě raných brambor).

Dřevěný popel na mandelinku

Velmi oblíbenou a dostupnou metodou je použití dřevěného popela. Tento pomocník se povaří 10 až 15 minut a poté se přes noc vyluhuje. Používá se 10 lžic popela na 10 litrů vody. K této směsi se přidá 50 gramů přírodního mýdla a vše se podle potřeby aplikuje jako postřik na bramborové listy.

iZdroj fotografie: Pxhere
Zdroj fotografie: Pxhere

Dobré zkušenosti mají zahrádkáři i s bylinkami. Nejčastěji se používají infuze z česneku, pelyňku, lopuchu, kopřivy či pampelišky. Desetilitrovou nádobu je třeba do jedné třetiny naplnit zvolenou bylinkou (nebo jejich kombinací), dolít vodou a nechat na vhodném místě 10 až 15 dní kvasit. Po přefiltrování se roztok ředí 1:5 a používá jako postřik (v případě výlučného použití kopřivy je ředění 1:10).

Hořčice na mandelinky

Spolehnout se můžete i na působení hořčičného prášku a octa. Budete potřebovat 50 gramů hořčičného prášku, 100 ml 9% octa a 10 l vody. Vše smíchejte a nechte hodinu odstát. Poté přeceďte, přelijte do rozprašovače a důkladně ošetřete všechny bramborové keře. Zaměřte se především na spodní stranu listů, kde se škůdci usazují nejčastěji.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vysejte vhodné rostliny

Pokud se nechcete spoléhat jen na roztoky, pojistěte se proti návštěvě mandelinky už předem. Mezi brambory můžete vysít vhodné rostliny, jako je například:

  • měsíček lékařský (Calendula officinalis),
  • hořčice setá (Sinapis alba) alias bělohořčice setá (Leucosinapis alba)
  • a len setý (Linum usitatissimum).

Co vědět o aplikaci postřiků

Postřik proti mandelince se pro maximální účinnost provádí vždy brzy ráno nebo večer a opakuje se nejméně jednou týdně. Jeho aplikaci je nutné (pokud možno) ukončit přibližně 20 dní před sklizní. Vždy je také lepší použít několik metod současně, mohou se totiž navzájem skvěle podpořit.

Jaké jsou vaše tipy pro pěstování brambor?

Proti škůdcům může pomoci i česnek, naučte se z něj vyrobit levný a účinný postřik
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články