Stříbrné příbory vyčistíte do vysokého lesku banánovou slupkou. Budou jako nové

                   

Jistě jste si všimli, že na stříbrných špercích i příborech se po nějakém čase objevují nevzhledné černé skvrny. Bohužel jde o chemickou reakci, které se u tohoto druhu kovu nevyhneme. Měď naopak zezelená. Naštěstí ani jedna z barev nemusí být konečná. Stříbro i měď mohou díky jednoduchým trikům opět vypadat jako na počátku a krásně se lesknout.

Jak na oxidaci stříbra

Když se stříbro dostane do kontaktu se sirovodíkem, začne oxidovat. Sirovodík je bohužel neustále přítomný ve vzduchu a také může být na našich rukou. Reakce mezi stříbrem a sirovodíkem je proto velmi častá a také rychlá. Stříbro se však může znovu lesknout díky obyčejné slupce od banánu. Vnitřek banánové slupky totiž obsahuje přísadu, která vás zbaví černých skvrn na příborech i dalších stříbrných předmětech. A jak na to? Stačí si schovat několik banánových slupek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Slupky vložte do mixéru a přidejte vodu. Poté mixujte, slupky se změní v hladkou hmotu. Hotovou pastu z banánových slupek naneste na hadřík a s ním pak otřete příbory. Následně je nechte chvíli odležet. Po nějakém čase je důkladně očistěte suchým hadříkem. Nejenže se zbavíte tmavých skvrn, ale vaše příbory se budou také opět nádherně lesknout. Pastu pochopitelně můžete využít na jakékoliv stříbrné šperky a další předměty.

Jak vyčistit stříbro doma

Banánová slupka pochopitelně není jediné možné řešení, jak vyčistit stříbro. Využít můžete také ocet a jedlou sodu. Stačí nalít půl hrnku octa a přidat dvě lžíce jedlé sody. Do tohoto roztoku pak ponořte stříbro a nechte ho asi dvě hodiny působit. Následně stříbro vyjměte a umyjte proudem studené vody. Nakonec vše osušte měkkou utěrkou. Podobně jako soda poslouží také prášek do pečiva. Ten stačí smíchat s vodou a vzniklou pastu nanést na hadřík, kterým šperk vyčistíte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čištění stříbra solí a citronem

Dalším spolehlivým čističem je citron a sůl. Nalijte do misky dva hrnky horké vody a vymačkejte k nim jeden citron. Nakonec přidejte tři polévkové lžíce soli. Do připravené lázně pak vložte stříbro a nechte je pět minut ponořené. Po vytažení vše pečlivě osušte hadříkem, který ho nepoškrábe.

Na čištění stříbra lze využít také klasickou kolu. Stačí jednoduše nalít kolu do nádoby a šperk do ní ponořit. Kola by měla působit deset minut. Po uplynutí dané doby je vhodné stříbro opláchnout studenou vodou a poté samozřejmě osušit.

Jaký trik na leštění stříbra máte vy?

Naučte se, jak vyčistit stříbro obyčejnou jedlou sodou
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články