Dejte jahodám lžičku aspirinu a připravte ledničku pro rekordní sklizeň. Porostou divokou rychlostí

                   

Osvojte si principy hnojení jahod aspirinem. Jde o poměrně starou techniku, která však u nás zatím není úplně známá. Slibuje však opravdu maximální výnosy na malé ploše. Důležité je vsadit na správnou frekvenci i optimální množství použitého aspirinu. Jinak můžete svým jahodám omylem ublížit. Toto hnojení je možné použít jak pro klasický jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa), tak i pro jahodník obecný (Fragaria vesca).

Proč používat aspirin pro jahody

Aspirin se již řadu let používá ke zvýšení výnosu zeleniny a ovoce. O účinnost se stará jeho složení. Možná to nevíte, ale mnoho rostlin produkuje kyselinu salicylovou ve chvíli, kdy jsou nemocné nebo v ohrožení. Posilují tak svůj imunitní systém. Jedním dechem také tato kyselina zlepšuje klíčení semen. Stačí, abyste je do roztoku naložili přes noc a uvidíte, jak ochotně budou po výsevu klíčit.

Jak použít aspirin pro hnojení

Někteří lidé aspirin jednoduše rozdrtí a zapracují do zeminy. Ale nejde o právě účinný způsob. Mnohem lepší bude, pokud jednu tabletu rozpustíte ve 125 ml vody a poté budete tuto tekutinu vařit asi 30 minut (množství samozřejmě přizpůsobte tomu, kolik rostlin plánujte hnojit). Tímto hnojivem můžete zalít své jahody. Ovšem mnohem lépe bude fungovat, pokud ho ještě vylepšíte a dodáte mu tak účinné složky navíc.

A jak na to? Do vychladlého roztoku přidejte navíc tři kapky amoniaku a výsledný roztok nakonec zřeďte čtyřmi litry vody. Účinnost tohoto hnojení je vysoká, protože rostliny kyselinu salicylovou milují. A amoniak pomůže dezinfikovat zeminu okolo jahodníků, což spolehlivě zničí všechny zárodky škůdců a chorob. Tato vlastnost se vám bude hodit i ve chvíli, kdy pěstujete jahody tam, kde se předtím vyskytovaly nějaké choroby nebo škůdci.

iZdroj fotografie: Pixabay

Aspirin vyžene škůdce

Ale to nejsou všechny účinky aspirinu, které vám s pěstováním jahod pomohou. Tento lék dokáže také zahnat mnohé škůdce – jde zejména o slimáky, kteří dokážou celou úrodu spolehlivě zlikvidovat. Ale jde také o prevenci proti houbovým chorobám. Aspirin proto můžete použít nejenom jako hnojivo, ale i jako ochranu jahod ve chvíli, kdy jsou nuceny kvést a dozrávat v silně deštivém létě.

Sazenice pohnojte trochu jinak

Potřebujete vyživit čerstvě zasazené jahody? Pak budete muset poměr aspirinu a vody trochu změnit. Stačí, pokud dvě tablety aspirinu rozpustíte v jednom litru vody a poté použijete jako zálivku. Stačí dvě lžíce ke každé sazenici – tento roztok není nutné nijak dál ředit. Hnojení sazenic zopakujte po čtyřech týdnech. Jinak stačí hnojení aspirinem používat jen jedenkrát za sezónu, je opravdu velmi účinné.

Jaké jsou vaše tipy pro hnojení jahod?

Poznejte tajemství úspěšného pěstování jahod a těšte se letos z ještě větší úrody, než kdy dřív
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články