Vyživte své sazenice podle receptu našich babiček. Postačí vám jen levné ovesné vločky, připravené podle toho správného receptu

                   

Sazenice dokážou být na výživu velmi náročné. A nezáleží na tom, jestli pěstujete rajčata, papriky nebo třeba okurky. A jak jim dopřát ten nejlepší start do nové sezony? Připravte si hnojivo z ovesných vloček, které jim dodá vše potřebné a přitom nestojí opravdu skoro nic. Zvládne ho i úplný začátečník.

Co obsahují ovesné vločky

Ovesné vločky jsou velmi oblíbenou složkou snídaní. Obsahují totiž mnoho důležitých prvků. Jde například o vitamíny skupiny B a vitamín A, ale také kyseliny listovou a pantothenovou. A lze v nich nalézt i omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny. Ze stopových látek a minerálních prvků je pak přítomen vápník, draslík, zinek, měď, mangan, fosfor a hořčík.

A ty jsou důležité nejenom pro lidi, ale také pro rostliny. Hnojení ovesnými vločkami pomůže vdechnout život i opravdu slabým sazenicím, a to už za 1 až 2 týdny. K přípravě tohoto hnojiva budete potřebovat jen ovesné vločky a nic jiného. Ty stačí rozemlít a zapracovat do půdy v množství jedné lžíce ke každé rostlině.

Tekuté hnojivo je účinnější

Pokud však máte čas, pak si připravte hnojivo z ovesných vloček trochu jiným způsobem. Jednoduše ovesné vločky nasypte do vhodného kbelíku a zalijte vodou tak, aby byly zcela ponořené. Poté je nechte jednoduše 5 dní louhovat. Jakmile pět dní uplyne, pak roztok jednoduše přeceďte a nařeďte. Použijte odstátou vodu (nebo ještě lépe tu dešťovou) a to v poměru 1:5. Na jeden díl hnojiva tedy použijte pět dílů vody.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nakonec toto hnojivo uplatněte jako běžnou zálivku pro sazenice. Nikdy ho však neaplikujte na vyschlou zeminu, mohlo by dojít k poškození kořenů. Substrát v květináčích nejdříve navlhčete, a teprve poté aplikujte hnojivo. Opakujte každé tři týdny. A nezapomeňte si včas připravit novou várku hnojiva. To zbylé vyhoďte – dlouhodobě ho totiž uskladnit nelze. Pokud ho nechcete vyhodit, nalijte ho třeba do kompostu.

Vzrostlé rostliny potřebují popel

Ovšem jen s hnojením ovesnými vločkami si při péči o své sazenice zeleniny nevystačíte. Popel obsahuje mnoho cenných látek, jako je například hořčík, vápník, železo, fosfor, mangan, draslík a mnohé další důležité stopové prvky. Jak je to s obsahem účinných látek? Ve 100 gramech popela najdete přibližně 1 gram fosforu, 2 gramy draslíku a 6 gramů vápníku. Vzrostlým rostlinkám bude stačit jedna lžíce popela měsíčně zapracovaná do zeminy.

Jak vyživujete své sazenice vy?

Chcete své sazenice vyživit co nejlépe? Připravte si jednoduché třísložkové hnojivo
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články