Při používání mulčovací kůry na zahradě buďte opatrní. Existuje 6 druhů a každý má jiné využití, nesmíte je poplést

                   

Mulč je na zahradě velmi důležitý. Pomáhá totiž omezit vývoj plevele a udržuje substrát neustále vlhký. Při příchodu chladnějšího počasí pak efektivně chrání kořeny rostlin a pomáhá zahřívat půdu. Tím dokáže urychlit zrání některých druhů ovoce (např. jahod). Leckdy se také postupně rozkládá, zásobuje půdu živinami a zlepšuje její strukturu. Ovšem není mulč jako mulč – co byste o něm měli vědět?

Druhy mulče a jejich použití

Na našich zahradách je možné použít velké množství různých druhů prostředků pro ochranu rostlin. Zpravidla se dělí do těchto skupin:

  • hobliny a piliny,
  • kompost,
  • borová kůra,
  • seno a sláma,
  • čerstvě pokosená tráva,
  • přírodní rohože.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jaký je mezi nimi rozdíl a k čemu se konkrétní druhy hodí nejlépe? Projděte si to spolu s námi.

Oblíbený mulč z borové kůry

Myslete na to, že jde o materiál poměrně kyselý (pH 4,5–5,5), a proto se nejlépe hodí pro mulčování kyselomilných rostlin. Jde třeba o borůvky, rododendron, všechny druhy jehličnanů, begonie, azalku, vřes, hortenzii, vřesovec, brusinku, klikvu nebo magnolii. Pod kůru je vhodné umístit tmavou agrotextilii, aby se nerozkládala příliš rychle. Lepší použití má kůra hrubá, která na záhonku vydrží mnohem déle.

Hobliny a piliny jako mulč

Patříte mezi domácí kutily a máte na zahradě množství rostlinných zbytků? Pak vás určitě potěší, že hobliny a piliny se jako mulč uplatní přímo skvěle. Vhodnější jsou ovšem ty z listnatých stromů. Jehličnany obsahují množství tříslovin, a navíc během rozkladného procesu odebírají rostlinám cenný dusík. Jejich použití se tedy řídí stejnými pravidly jako v případě kyselé borovicové kůry. První typ pilin je oproti nim univerzální.

iZdroj fotografie: Pxhere

Čerstvě pokosená tráva jako mulč

Po podrcení lze tento vždy skvěle dostupný materiál použít pro všechny druhy rostlin. Jen myslete na to, že v okrasném záhonu nejspíš nebude vypadat dobře. O to lépe se však hodí do zeleninové zahrady nebo do sadu. A sláma je na tom velmi podobně. Jde o skvělý mulčovací materiál, ale nepůsobí příliš esteticky. Hodit se vám však bude především při pěstování jahod, protože dobře zahřívá substrát a brání hnilobě ovoce.

Další druhy mulče na zahradu

Existují však typy podestýlek, které jsou opravdu univerzální. Jde především o kompost, seno a slámu nebo přírodní rohože. Ty mohou být vyrobeny z mnoha druhů materiálů. Doporučujeme především jutu a sisal, ale k mání je i kokosové a bambusové vlákno nebo splétaná sláma. Investice do nich je trochu vyšší, na zahradě vám však vydrží opravdu dlouho. Navíc vypadají velmi esteticky i v okrasné části zahrady.

Používáte na své zahradě mulč správně, nebo se stále ještě máte co učit?

Mulčování trávou je jednoduché. Seznamte se s jeho základními principy
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články