V našich lesích nebo na loukách se nejčastěji vyskytuje klíště obecné (Ixodes ricinus), ale k vidění bývá třeba i větší piják lužní (Dermacentor reticulatus). Klíšťata dokážou přenášet celou řadu závažných onemocnění, jako je například lymeská borelióza nebo klíšťová encefalitida. A vaši mazlíčci se od nich mohou nakazit ještě bakteriemi Ehrlichia canis, anaplasmózou, bartonelózou nebo třeba babesiózou.
Odstraňte klíšťata z oblečení
Pokud se vrátíme domu z procházky v lese, pak je nejlepší všechno oblečení okamžitě strčit do pračky a důkladně se osprchovat (a to včetně mytí vlasů). Ne vždy je však takováto péče možná. Prát totiž bundu nebo outdoorové kalhoty jen proto, že se na nich mohou vyskytnout tito pavoukovci, je totiž neekonomické a oblečení to navíc většinou neprospívá. Prosté vytřepání třeba nad vanou však nepomůže.
Tak co si počít? Vezměte si k ruce obyčejný váleček na oděvy. Tím oblečení jednoduše přejeďte a máte vystaráno. Je to opravdu jednoduché – žádné klíště už nebude mít šanci. Dalším velmi účinným způsobem je také vložení oblečení do mrazáku. Aby však odolná klíšťata opravdu zahnula, musí si tu pobýt alespoň 24 hodin.
Rostliny proti klíšťatům
Chcete se zbavit klíšťat, která se usadila na vaší zahradě? Pak do boje proti nim vytáhněte s vhodnou zelení. Seznam druhů, které klíšťata odpuzují, je opravdu dlouhý. Patří sem například:
- meduňka lékařská (Melissa officinalis),
- pelyněk (Artemisia),
- šalvěj (Salvia),
- máta (Mentha),
- levandule lékařská (Lavandula angustifolia),
- tymián alias mateřídoušku (Thymus),
- šalvěj rozmarýna (Salvia rosmarinus) alias rozmarýn,
- chryzantémy (Chrysanthemum),
- citronella (Cymbopogon nardus)
- a muškáty (Pelargonium).
Jak bojujete vy proti obtížným klíšťatům?