Zaútočení na mandelinky jejich vlastní zbraní: Velmi rychle se odstěhují, doslova po 2 minutách přestanou likvidovat úrodu

                   

Mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata) dokáže, pokud se přemnoží, zcela zlikvidovat úrodu brambor na záhonku. Říká se jí také koloradský brouk nebo americký brouk, protože k nám přišla z kontinentu za velkou louží. Pokud se na vaše bramborové pole dostane, může vám celou úrodu zničit v opravdu krátkém čase. A jak si s ní poradit? Použijte ingredienci, kterou byste nečekali.

Jak škodí mandelinka

Každý rok se musí zahrádkáři potýkat s množstvím škůdců, kteří by si chtěli pochutnat na jejich zelenině. Je tedy nutné mít v zásobě triky, které vám pomohou se jich zbavit. A který platí na mandelinku? Někteří nedají dopustit na postřik z jedlé sody, jiní přísahají na kombinaci octa a hořčice. Jde o postřiky široce použitelné.

Mandelinka totiž zdaleka nenapadá jen brambory – nevyhýbá se totiž ani listům rajčat, lilku, papriky a jiné zeleniny. Její žravé larvy poškozují především nové zelené výhonky, což má na zdraví rostliny leckdy fatální dopad. Výskyt tohoto škůdce je proto třeba sledovat a zasáhnout včas. A když říkáme sledovat, myslíme tím započít s ručním sběrem. Při výrobě postřiku se vám totiž bude hodit.

Postřik na mandelinky z mandelinek

Možná to nevíte, ale tento brouk je poměrně silně jedovatý. Odkazuje na to jeho charakteristické zbarvení (pruhy u dospělců i červená barva u housenek značí ve zvířecí říší právě tyto vlastnosti) i zápach, který mandelinky vydávají, pokud je chytíte do ruky. Ovšem právě této vlastnosti můžete využít. Mandelinky jsou tak jedovaté, že mohou dokonce otrávit i samy sebe.

A jak toho docílit? Jakmile tyto škůdce zpozorujete poprvé, začněte je ihned sbírat. Čím více jich nasbíráte, tím lépe. A nejde jen o jednorázovou pomoc pro napadený záhon – naopak. Z nasbíraných mandelinek si můžete připravit i nálev. A jak na to? Jednoduše je zalijte vodou (předtím je můžete humánně usmrtit), lahev zavíčkujte a nechte na slunci stát přibližně šest dní.

Jak aplikovat postřik na mandelinky

To by mělo stačit k tomu, aby všichni brouci klesli ke dnu. A právě tehdy je postřik hotový. Stačí ho už jen přecedit a naředit. Na jeden litr hotového nálevu použijte dva litry vody a nenechte se odradit silným zápachem. Nakonec aplikujte tento postřik na brambory a po dvou dnech ho ještě zopakujte. Uvidíte, že po mandelinkách nebude už ani památky.

Jak se zbavujete mandelinek na své zahradě vy?

Trápí vás jiní škůdci? Pak můžete vyzkoušet postřik ovocných stromů jednoduchým domácím prostředkem
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články