Na mšice na zahradě nemusíte hned vyrukovat s chemií. Nejlépe poslouží levná přírodní řešení našich babiček

                   

Mšice jsou na zahradě opravdu nevítanými hosty. Mnoho zahrádkářů sahá ve chvíli, kdy je poprvé zpozoruje, po chemii. To je ovšem škoda – tento nepříjemný hmyz totiž dokáže zahnat i celá řada osvědčených přírodních prostředků. Stačí pouze vsadit na tipy našich prabáb a naučit se je správně používat.

Voda vás zbaví mšic

Hledáte jednoduché a rychlé řešení? Pak byste měli vědět, že nejbezpečnější je všechny mšice z napadené rostliny jednoduše smýt silným proudem vody. K tomu vám poslouží zahradní hadice. Hmyz často uhyne, případně skončí na zemi, odkud se bude zpět dostávat jen obtížně. Tato metoda je ovšem vhodná pouze v případě, že máte na zahradě zatím málo mšic. S uplatnit ji lze pouze na rostliny s pevnou stavbou.

Mýdlo proti nebezpečným mšicím

Pokud je rostlina křehká a omytí hadicí by jednoduše nezvládla, bude na ni lepší použít postřik vytvořený z mýdlové vody nebo z výluhu z dřevěného popela s přídavkem různých olejů (na tři litry tekutiny je potřeba 50 ml oleje, který zajistí přilnavost postřiku na listy). Nejúčinnější je proti mšicím mýdlo na prádlo, protože je nejvíce alkalické.

Lidové alkalické roztoky totiž působí na mšice dráždivě. Olej jim pak ucpává dýchací cesty. Nevýhodou této metody je nutnost častého opakování. Aby bylo ošetření mýdlem účinné, bude zapotřebí ho opakovat zhruba jednou týdně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Tabák jako postřik na mšice

Kouření je zdraví škodlivé – o tom není sporu. Ale měli byste vědět, že tabák poškozuje nejenom zdraví člověka, ale i mšic. Obsahuje totiž nikotin, který je pro mšice jedovatý a velmi rychle je dokáže zahubit. I toto šetření je však nutné opakovat, a to přibližně jednou týdně. Jinak se mšice na rostlinách opět objeví.

Nálevy z aromatických rostlin

Mšice nesnáší i výrazné pachy – lze je tedy zahnat i výluhy z aromatických rostlin, které na ně působí dráždivě. Skvěle se k tomuto účelu hodí cibulové slupky, česnek, řebříček, pelyněk nebo pálivé feferonky, jejichž dotek mšice nesnesou. Velmi účinné jsou také listy brambor – a infuzi z nich vyrobíte snadno:

  • Budete potřebovat 1 kg zelené natě brambor.
  • Ty zalijte kbelíkem vody a nechte odležet jeden den.
  • Tekutinu poté použijte jako postřik na mšice.

Jaké jsou vaše přírodní tipy proti zákeřným škůdcům likvidujícím zahradu?

Proti mšicím můžete použít i jíchu, což je fermentovaná obdoba výluhu z kopřiv

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články