Jak na zazimování chalupy aneb věci, na které rozhodně nezapomínat

                   

Klasické dřevěné chalupy a roubenky jsou krásné, stylové a v Čechách velmi oblíbené. Pro lidi z města jde o způsob, jak alespoň během letní sezony utéci z města, užít si čerstvý vzduch a možná si i vypěstovat vlastní ovoce a zeleninu. Pomalu ale přichází zima a s ní trochu jiné starosti. Suroviny je potřeba sklidit a zpracovat, ale myslet byste měli i na objekt samotný. Dřevo totiž potřebuje speciální péči, díky které si na jaře budete moci opět užívat svou kousek přírody.

Ve chvíli, kdy si koupíte nebo postavíte dřevěnou stavbu, musíte se o ní začít starat. Budova by měla být dobře chráněna, protože dřevo neustále pracuje. Navíc se musí potýkat s počasím, povětrnostními vlivy, plísněmi i škůdci. Pokud ale budovu dobře připravíte, řádně vysušíte, ošetříte a impregnujete stavební materiály, bude vám dělat radost po mnoho let. A na jaře nebudete muset řešit tolik potíží.

iZdroj fotografie: Freepik.com

V první řadě zvolte barvu

Zvolit si obecně můžete jednu ze dvou, a to barevnou, nebo bezbarvou. Barevná poskytne domu výrazný charakter, ale mu také pomoci splynout se zahradou. Většinou se používá zelená, ale odvážlivci volí spíš bílou nebo mátovou. Bezbarvá zachová přirozenou barvu dřeva a pouze ho chrání před poškozením. Může být matná či lesklá. Víte, co všechno budete pro impregnaci potřebovat?

  • Štětec,
  • malířskou pásku,
  • ochranné rukavice,
  • impregnační prostředek dle vlastního výběru.
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Jak na to?

Jako první musíte očistit veškerý prostor, na který budete impregnaci aplikovat. Impregnaci můžete nanášet štětcem na suchý, čistý povrch. Při správném postupu prostředek pronikne hluboko do struktury materiálu a vytvoří povlak, který bude dřevo chránit před poškozením po mnoho dlouhých let. Než začnete s nanášením, zajistěte všechna okna malířskou páskou. Na ruce si dejte ochranné rukavice, aby nedošlo ke znečištění pokožky.

Impregnaci dobře promíchejte, aby byla konzistence rovnoměrná. Malujte pohybem shora dolů. Nejlepšího efektu dosáhnete, když na dům impregnujete dvěma vrstvami. Mezi prvním a druhým nátěrem si udělejte pauzu. Druhou vrstvu byste měli nanést na suchý povrch. Pamatujte, že důležité jsou také povětrnostní podmínky. Nemělo by příliš pršet, ani svítit slunce. Nejlepším obdobím je jaro nebo počátek podzimu.

Co dalšího můžete pro svou chalupu udělat?

Na podzim vás zaručeně čeká hrabání spousty listí. Je to nutné, protože když se nahromadí příliš, může se v nich držet vlhkost a plísně, které se dostanou i do domu. Před zimou byste měli také vyčistit a zazimovat veškeré nástroje, a to zejména sekačku, pily apod. Nezapomeňte ani na ořezání větví u stromů, které mohou poškodit střechu i fasádu. Navíc to pomůže i samotným stromům. Před zimou byste se také měli postarat o všechny poškození na domě i terase, ke kterým došlo během léta.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články