Jak svépomocí vytvořit dokonalou zahradní cestičku za pár korun: Povznese jakoukoliv zahradu na novou úroveň

                   

Při projektování zahrady je nezbytné do její budoucí podoby zakomponovat i rozložení a podobu zahradních cest. Ačkoliv se vám to zpočátku nemusí zdát důležité, zahradní cesty vám umožňují snadný pohyb z jednoho konce zahrady na druhý, opticky i sekčně ji rozdělují a zároveň dotváří její celkový charakter. Jsou tedy bez nadsázky stejně důležité, jako pečlivě zvolené druhy stromů, rostlin a architektonické prvky. Zjistěte, které parametry byste při jejich výběru měli sledovat a získejte svou vysněnou zahradu.

Zahradu plánujte jako funkční celek

Ze všeho nejdříve si k ruce vezměte tužku a papír a načrtněte si základní tvar své zahrady. Následně do nákresu zaneste klíčové body, jimiž jsou rodinný dům, garáž, sklad, místo pro kompost, altán, plocha pro posezení s grilováním, květinové záhony a v neposlední řadě zeleninové záhony. V dalším kroku se rozmyslete, jaký styl zahrady je vám bližší – tíhnete k formální, strukturované zahradě, nebo preferujete lehce neuspořádanou a naturalistickou neformální zahradu? Jakmile se rozhodnete, přistupte k samotnému plánování cest.

Při plánování myslete na několik zásad, a sice:

  • Sledujte, jak jsou na vaší zahradě vyšlapané pěšinky a cesty (pokud možno) veďte stejně – v opačném případě je možné, že bude tráva vyšlapaná navzdory cestám.
  • Šířku cest (zpravidla stačí 60 až 70 centimetrů) a jejich počet volte s ohledem na velikost zahrady a jednotlivé sekce, kam vedou. Například cesta k zeleninovým záhonům by měla být dostatečně široká, abyste po ní v případě potřeby projeli i s kolečkem.
  • Projektujte je v dostatečné vzdálenosti od stromů, aby je později neponičil jejich kořenový systém.
  • Cesty k těm částem zahrady, kde budete přenášet těžké věci (například zeleninu, dříví), by měly být rovné a co nejkratší.
  • Respektujte styl vaší zahrady, cesta by měla korespondovat se zvolenou zahradní architekturou, dlažbou na příjezdové cestě i s fasádou vašeho domu.

Materiál volte s ohledem na styl a využití cest

Jakmile máte rozmyšlené rozmístění, tvar i šíři jednotlivých cest, můžete přistoupit k výběru vhodného materiálu. Může jít například o mulčovací kůru, štěrk, dřevěná prkna, kamenné desky, cihly, betonové bloky, nebo jejich kombinace. Pro dočasné cesty, nebo ty, u nichž si ještě nejste jistí finální podobou, můžete zvolit mulčovací kůru – snadno se obměňuje a je do jisté míry univerzální. Její nevýhodou je nicméně krátká životnost a sléhavost, musí se proto pravidelně doplňovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stejně jako mulčovací kůra je dobrou (dočasnou) volbou štěrk. Ovšem v případě, že toužíte po zpevněné ploše, sáhněte po jiném materiálu. Mnohem trvanlivější jsou ošetřená dřevěná prkna, popřípadě trámy. Hodí se nicméně spíše do neformálních zahrad, kde dominují dřevěné ploty, altán a množství kvetoucích záhonů. Do těchto zahrad dobře pasují i cesty z klinkerových cihel, jež jsou pravděpodobně nejodolnější možností.

Uplatnit se může i beton

Milovníky formálních zahrad a ty, kteří vyžadují zpevněnou plochu například u zeleninového záhonu, pravděpodobně zaujmou cesty z pečlivě poskládaných kamenných desek, nebo betonových bloků. Tato řešení jsou zpravidla dražší, avšak vyznačují se mnohaletou životností. V případě kamenných desek jsou takové cesty rovněž velmi dekorativní.

Jaké řešení zahradních cest byste si dokázali představit na své zahradě?

Jak vytvořit zajímavou cestu na zahradě se můžete podívat na videu
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články