Jak obnovit lesk dřevěné podlahy a odstranit rýhy: Velice snadný postup krok za krokem

                   

Dřevěné podlahy patří v našich interiérech k velmi oblíbeným. Ne vždy však vypadají tak krásně, jak bychom si představovali. Avšak nemusí tomu tak být vždy. Pokud vsadíte na šikovný způsob renovace, bude dřevo opět vypadat jako zcela nové. Stačí realizovat ten správný postup pěkně krok za krokem.

Dřevěnou podlahu renovujte broušením

Jde o ten nejlepší způsob, který dřevo zbaví všech šrámů a dalších neestetických prvků. Umí také odstranit skvrny a zbavit se důlků například od noh nábytku. U dobře udržovaných podlah stačí tento proces opakovat jen jednou za deset až dvanáct let. Nejdříve je nutné hrubozrnným papírem odstranit vrstvu laku. Na škrábance si poté vezměte o něco jemnějšího pomocníka. Práci si ušetříte použitím pásové brusky.

Poté oprašte všechny nečistoty a podlahu důkladně prohlédněte. Všechna poškození, prohlubně a trhliny totiž budete muset zatmelit. A to tak, aby byl tmel barevně sladěn se dřevem. Hodit se vám budou epoxidové nebo tmelové hmoty. Za závěr nezapomeňte vše vyhladit brusným papírem a máte hotovo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na lakování dřevěné podlahy

Dalším důležitým krokem je lakování. Vsadit ovšem můžete i na bezbarvé oleje. Pokud byste chtěli, aby byl výsledek opravdu dokonalý, pak si pro finální úpravu půjčte speciální leštičku laku. Pro běžnou údržbu podlah v domácnostech však nebude nic takového třeba. Stačí si i se štětci a dostatečně dlouhou dobou vytvrdnutí.

Pozor na hřebíky v podlaze

Pokud renovujete starou dřevěnou podlahu, může se vám stát, že v ní najdete trčící hřebíky. Těch se rychle zbavte, mohou totiž poškodit brusku. Pokud to jinak najde, zatlučte je co nejvíce do dřeva a následně povrch vyhlaďte třeba hrubozrnným brusným papírem. Teprve poté přistupte k dalším krokům renovace dřevěné podlahy.

Jak na znečištěnou podlahu

Pokud z nejrůznějších důvodů podlahu brousit nechcete, pak se ji snažte alespoň očistit od těch nejhorších nečistot. Bez potíží vám bude stačit silná mýdlová voda. Mýdlo poté smyjte ještě obyčejnou vodou a řádně vše dosušte. Nakonec obnovte ochrannou vrstvu laku nebo oleje a máte hotovo.

Dáváte v domácnosti přednost dřevu, nebo preferujete spíše moderní materiály?

Podívejte se, jak vypadá renovace starých parket svépomocí
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články