Jak pěstovat nekonečné množství tulipánů ve váze či sklenici a navěky si užívat krásnou barevnou kytici

                   

Neumíte si svůj domov představit bez živých květin? Nespoléhejte se na ty z obchodu a vypěstujte si své vlastní. Stačí k tomu jen špetka znalostí z hydroponie a správná nádoba. Dnes se zaměříme na tulipány. Věděli jste, že při správné péči vám vydrží kvést řadu dní? Poradíme vám, co nezanedbat a na co se připravit.

Jen kameny, voda a cibule

I když tulipány (Tulipa) nejčastěji vidíme na dobře prokypřeném záhonku, ve skutečnosti toho ke své spokojenosti potřebují mnohem méně. Koneckonců stačí si vzpomenout na ty osamělé kvítky, které leckdy vyrazí i na štěrkovišti nebo na udusaném parkovém plácku, kde se jim i přes všechnu nepřízeň osudu daří skvěle. A právě téhle přizpůsobivosti můžete perfektně využít.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tajemství úspěchu je vlastně jednoduché

Kupujte jen velké cibule, těm malým se u vás doma dařit nebude. Před výsadbou jim dopřejte 12–15 týdnů odpočinku v chladnějším prostředí. Uskladněte je na balkoně nebo v chladničce (v papírovém sáčku), pokud není zbytí. Teprve poté je můžete vysazovat. A jak na to?

Vezměte velkou skleněnou vázu a na její dno položte kamínky, dekorativní štěrk, umělé lastury apod. Stačí jen tolik, kolik zvládne pokrýt dno vázy. Usaďte cibule na místo a přidáním několika dalších dekoračních prvků se ujistěte, že pevně sedí a nebudou se během přenášení nádoby nikam pohybovat. Místo kamínků můžete použít i speciální pěstitelské podložky.

Vody tulipány potřebují jen minimum

Nyní už zbývá jen do nádoby nalít vodu a to tak, že její hladina bude dosahovat jen ke kořínkům cibulí. Čerstvě zasazené cibule, které jimi téměř nedisponují, tak musíte pečlivě hlídat a vodu dolévat klidně každý den. Starší a vzrostlejší už tolik péče nepotřebují. Nádobu postavte na světlé místo a čekejte. Velmi rychle se objeví první lístky a po nich i květy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A aby vám vydržely dlouho, odnášejte sklenici s tulipány alespoň na noc na chladné místo (terasa, ložnice apod.). Takové rostliny vám vydrží nádherně kvést i více než týden. A to už za trochu té péče stojí. Cibulky po odkvětu nechte zatáhnout a přesuňte je na venkovní stanoviště. Pro pěstování v interiéru si pořiďte nové (nebo takové, které byly alespoň jeden rok na záhonku a zásobily se opět dostatečným množstvím živin).

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články