Jak pěstovat nekonečné množství tulipánů ve váze či sklenici a navěky si užívat krásnou barevnou kytici

Pokud milujete nádherné tulipány, ale mrzí vás, že ve váze vydrží jen chvíli, pak se inspirujte naším návodem, který vám jejich krásu přinese trvale až domů.

Zdroj fotografie: Pixabay

Neumíte si svůj domov představit bez živých květin? Nespoléhejte se na ty z obchodu a vypěstujte si své vlastní. Stačí k tomu jen špetka znalostí z hydroponie a správná nádoba. Dnes se zaměříme na tulipány. Věděli jste, že při správné péči vám vydrží kvést řadu dní? Poradíme vám, co nezanedbat a na co se připravit.

Jen kameny, voda a cibule

I když tulipány (Tulipa) nejčastěji vidíme na dobře prokypřeném záhonku, ve skutečnosti toho ke své spokojenosti potřebují mnohem méně. Koneckonců stačí si vzpomenout na ty osamělé kvítky, které leckdy vyrazí i na štěrkovišti nebo na udusaném parkovém plácku, kde se jim i přes všechnu nepřízeň osudu daří skvěle. A právě téhle přizpůsobivosti můžete perfektně využít.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Tajemství úspěchu je vlastně jednoduché

Kupujte jen velké cibule, těm malým se u vás doma dařit nebude. Před výsadbou jim dopřejte 12–15 týdnů odpočinku v chladnějším prostředí. Uskladněte je na balkoně nebo v chladničce (v papírovém sáčku), pokud není zbytí. Teprve poté je můžete vysazovat. A jak na to?

Vezměte velkou skleněnou vázu a na její dno položte kamínky, dekorativní štěrk, umělé lastury apod. Stačí jen tolik, kolik zvládne pokrýt dno vázy. Usaďte cibule na místo a přidáním několika dalších dekoračních prvků se ujistěte, že pevně sedí a nebudou se během přenášení nádoby nikam pohybovat. Místo kamínků můžete použít i speciální pěstitelské podložky.

Vody tulipány potřebují jen minimum

Nyní už zbývá jen do nádoby nalít vodu a to tak, že její hladina bude dosahovat jen ke kořínkům cibulí. Čerstvě zasazené cibule, které jimi téměř nedisponují, tak musíte pečlivě hlídat a vodu dolévat klidně každý den. Starší a vzrostlejší už tolik péče nepotřebují. Nádobu postavte na světlé místo a čekejte. Velmi rychle se objeví první lístky a po nich i květy.

Zdroj fotografie: Depositphotos

A aby vám vydržely dlouho, odnášejte sklenici s tulipány alespoň na noc na chladné místo (terasa, ložnice apod.). Takové rostliny vám vydrží nádherně kvést i více než týden. A to už za trochu té péče stojí. Cibulky po odkvětu nechte zatáhnout a přesuňte je na venkovní stanoviště. Pro pěstování v interiéru si pořiďte nové (nebo takové, které byly alespoň jeden rok na záhonku a zásobily se opět dostatečným množstvím živin).