Ne vše, co považujeme za běžný odpad, skutečně odpadem je. Například moč se může s trochou šikovnosti změnit v opravdový poklad.
Ptáte se, proč byste měli na zahradě sáhnout po tomto nevšedním hnojivu? Web MorningChores na to má poměrně jasnou odpověď: „Moč se skládá z 95 % z vody a z 5 % z jiných látek. Většina z těchto dalších látek je močovina, která je nejběžněji používaným dusíkatým hnojivem na planetě. Většina močoviny používané v zemědělství je dnes syntetická. Ale je to stejná látka, kterou najdete ve své moči.“ A rozhodně prý nejde o jedinou výhodu. „Moč také obsahuje fosfor a draslík plus jakékoli další přebytečné stopové minerály, které vaše tělo nakonec nevyužije.“
Jak bezpečně používat moč na zahradě
Ty, kteří se obávají o bezpečnost svých plodin, můžeme ujistit, že moč zdravých jedinců je při vylučování zcela sterilní. Správné techniky aplikace jsou však nezbytné k zajištění účinnosti a zamezení jakéhokoli rizika pro plodiny nebo zdraví půdy. Její použití na zahradě však má svá pravidla.
- Při aplikaci se zaměřte na kořenovou zónu rostlin, abyste maximalizovali absorpci živin a zabránili spálení listů nebo plodů.
- Při aplikaci moči na plodiny určené ke konzumaci v syrovém stavu počkejte se sklizní alespoň měsíc.
- Pokud užíváte jakékoliv léky, pak močí nehnojte, vyhnete se tak vnášení škodlivých reziduí do půdy.
„Močové hnojivo podporuje ekologické zahradničení a snižuje závislost na chemických hnojivech, která poškozují životní prostředí. Navíc je to dokonalý obnovitelný zdroj – každý z nás ji produkuje denně!,“ říká ekozahradník (jak se sám nazývá) Martin K. z Chodova.
Je třeba moč před hnojením ředit?
„Neředěná moč vašim rostlinám neublíží,“ konstatuje web GardenAdvice. Ihned však dodává další detaily. „Ředění však může být prospěšné, protože pomáhá moči vsáknout se do země, a to zejména v případě suché půdy. Neexistuje žádný standardní poměr ředění moči a vody. Některé renomované zdroje doporučují cokoli v rozmezí od 1:1 do 1:30. Nejběžnější je však rozmezí někde mezi 1:3 až 1:5.“