Jak ručně opylovat rajčata a proč k tomuto kroku přistoupit. Za pár minut práce přijde odměna v podobě násobně větší úrody

                   

Opylování květů je nutné, jinak z nich nemohou vyrůst chutné plody. A výjimkou není ani rajče jedlé (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.). V některých případech je proto vhodné přistoupit k jeho ručnímu opylování. Důležité je především pro rostliny pěstované v málo větraném skleníku anebo pro ty, které vykvétají uprostřed opravdu horkých dní. Pyl se totiž tehdy stává lepkavým a přirození opylovači ho přenáší jen stěží.

Opylování rajčat ve skleníku

Pyl produkovaný květy rajčat je vhodný jak pro samosprášení, tak i pro opylení sousedních rostlin. Jeho kvalita ale závisí na podmínkách prostředí. Aby tedy ve skleníku normálně docházelo k bezproblémovému opylení rajčat, je nutné v něm udržovat určitou teplotu a vlhkost. Problém představují teploty pod 15 °C nebo nad 30 až 35 °C (podle odrůdy). Všeobecně také platí, že při vlhkosti vzduchu vyšší než 70 % se pyl lepí a ztrácí tak schopnost se přirozeně šířit.

Problémem však může být naopak i příliš suchý vzduch. Je tedy velmi důležité, aby měla rajčata pěstovaná ve skleníku optimální podmínky pro opylení, a proto musí být skleník vybaven správně nastaveným ventilačním systémem. Ovšem stejné potíže mohou mít i rajčata na záhonku. Příliš velká horka, absence větru po několik dní nebo nedostatek hmyzu v jejich okolí může snížit úrodu.

Jak ručně opylovat rajčata

Všeobecně lze říci, že ruční opylování rajčat není až tak nutné. Obvykle si tyto rostliny poradí i bez nás. Dobře provedený postup však může zvýšit úrodu. Obvykle postačí jemné protřepání – každou rostlinou lehce zatřeste jemným přidržením za stonek. Pokud jsou rajčata přivázaná k podpěře, stačí lehké zaklepání na květy, aby se pyl dostal dolů. Použít lze i štětec, kartáček nebo třeba vatový tampon (pro přímé opylení květů).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Opylení rajčat ve skleníku nebo na záhonku se provádí nejlépe ráno, protože pyl dozrává v noci. A jak často k tomuto kroku přistupovat? Pokud máte čas, pak klidně každý druhý den během celého období květu. Ovšem plodnost rajčat lze zvýšit i mnoha jinými způsoby – například vhodnou výsadbou sousedních rostlin.

S čím vysadit rajčata

Měli byste vědět, že tyto nenáročné plodiny milují společnost chřestu, celeru, listového salátu, cibule, okurek, mrkve, papriky, ředkvičky, špenátu, fazolí a kupodivu také vodních melounů. Z bylinek pak holdují především oblíbenému tymiánu, bazalce, měsíčku lékařskému, kopru a petrželce. Konkrétně měsíček a bazalka přímo zlepšují chuť zralých plodů. Naopak nesnáší zelí, brambory a kukuřicí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

První pomoc proti škůdcům

Někdy však úrodu neovlivňuje ani tak špatné opylení nebo výsadba, jako spíše škůdci. Poradíte si s nimi díky domácímu prostředku. Na pět litrů vody (nejlépe dešťové nebo alespoň odstáté z vodovodu) si vezměte k ruce jednu polévkovou lžíci jedlé sody. Dobře ji rozmíchejte a do směsi přidejte 30 gramů strouhaného mýdla (nejlépe určeného na prádlo).

A nakonec také jednu polévkovou lžíci libovolného rostlinného oleje. Přelijte vše do rozprašovače a po důkladném protřepávání (kvůli přítomnosti oleje) ihned aplikujte. Roste až do skanutí a podle potřeby opakujte každý třetí den (později lze frekvenci snížit). Uvidíte, že se budou všichni škůdci od vašich pracně vypěstovaných rostlin držet dál.

Jak se o svá rajčata během parných letních dnů staráte vy?

Podívejte se na to, jak vyštipovat rajčata a čím a jak je vyživovat a chránit proti chorobám
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články