Nejjednodušší způsob, jak odmrazit mrazničku. Bez námahy do 60 minut, led se v ní už nikdy tvořit nebude

                   

Odmrazit mrazák je leckdy problém. Musíme si totiž vyhradit dostatek volného času a samozřejmě jednotlivé zásuvky také co nejvíce vyprázdnit, aby se nám již jednou rozmrazené jídlo při opětovném uložení zpět nezkazilo. Není tedy divu, že řada domácností provádí tento důležitý úkon jen jednou do roka a leckdy ani to ne. Je to ovšem škoda, protože šikovné triky vše maximálně urychlí.

Jak na rychlé odmrazení mrazáku

Ze všeho nejdůležitější je dobrá příprava. Jinými slovy – uskladněné jídlo musíte mít kam uložit, jinak se i během hodiny, po kterou vám celý proces potrvá, mohou rozběhnout nechtěné procesy kažení. Panují-li za vašimi okny mrazy, pak není nic jednoduššího, než mražené potraviny zabalit do utěrek nebo tašek a uložit tam, ovšem pomoci vám mohou i chladicí boxy nebo tašky, jež dokážou na potřebnou dobu udržet tu správnou teplotu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile máte zásuvky prázdné, vyplatí se vzít si k ruce ty správné pomocníky. Všeobecně platí, že na krusty ledu vám nejlépe pomůže teplo. Arzenál takových prostředků je poměrně široký, nejlépe vám však v k tomuto účelu poslouží horká voda. Některé hospodyňky ji používají nerady, protože tvrdí, že o to rychleji se později led vytvoří. Ano, je to pravda, ovšem použitím jednoho šikovného triku tomu účinně zabráníte.

Hrnec s horkou vodou a fén

Pro odstranění ledu z mrazáku použijte teplo. Vložte do něj utěrky a na každou z nich postavte hrnec nebo jinou nádobu v horkou vodou. Pozorujte, jak se krusty ledu postupně uvolňují a odstraňujte je. To můžete provést buď rukou nebo třeba plastovou obracečkou. Kovové nebo ostré předměty nepoužívejte nikdy, mohli byste mrazák nenávratně poškodit. Vodu také podle potřeby vyměňujte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Do obtížně přístupných míst se však jen takto potřebné teplo dostat nemusí. V tom případě přelijte horkou vodu do odolného rozprašovače a naneste ji na místa, kde led stále nechcete povolit. A podobně vám poslouží i fén. Obvykle stačí několik minut a pustí se i ten nejodolnější led. Ten nezapomeňte zachytávat do utěrky nebo třeba plechu, abyste nemuseli po odmrazování uklízet celou kuchyni.

Glycerin zabrání námraze v mrazáku

A jak předejít tomu, aby se ve vašem mrazáku opět v krátkém čase vytvořila silná ledová krusta? Jednoduše všechny plochy, kde se led usazujte, potřete glycerinem nebo olejem. Stačí tenká vrstva nanesená na houbičce. Olej by měl být rostlinný, bez jakéhokoli zápachu. A nevybírejte ani takový, který by mohl světlé části mrazáku zbarvit (například sezamový). Tato vrstva zabrání ledu, aby se vytvářel.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak na hygienicky čistý mrazák

Než se však ledová krusta odevšad rozpustí, měli byste se soustředit na to, abyste dokonale vyčistili zásuvky, v nichž potraviny skladujete. Nepoužívejte saponát, bohatě vám postačí obyčejný kuchyňský ocet. Nejdříve houbičkou vyčistěte všechna místa a poté zaneste části mrazáku do vany nebo sprchového koutu a jednoduše je opláchněte studenou vodou. Nakonec je nechte okapat a na závěr pečlivě vysušte a vraťte do mrazáku. A jak dlouho vám vše zabere?

I když pečlivě dodržíte všechny výše popsané kroky, neměla by vaše anabáze s mrazničkou v žádném případě přesáhnout 60 minut. Obvykle led pustí během nějakých 20-30 minut, ovšem další nutné minuty vám sebere i potřeba důkladného vytření mrazničky a její ošetření glycerinem nebo olejem. A nesmíme zapomenout ani na důkladné vydrhnutí zásuvek. Pokud páchnou, vložte na chvíli ocet i do zavřeného mrazáku. A to ještě před tím, než do něj vrátíte potraviny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak zabránit námraze v mrazáku

A pro se vlastně nepříjemná námraza v našem spotřebiči tvoří? Důvodů je hned několik, pro nás jsou však důležité dva: ukládání otevřeného jídla a nepřiléhající těsnění. Pokud jste si navykli ukládat třeba omáčky nebo polévky do mrazáku v otevřené krabičce a teprve poté je zavírat, případně přesypávat již zmrzlé do menších nádobek, nedělejte to, právě tento krok přispívá ke tvorbě námrazy.

Vždy se snažte vše zakrýt alespoň igelitovým sáčkem nebo čímkoliv jiným, co dokáže efektivně zabránit odpařování vlhkosti do okolního prostoru. Ovšem ta se do útrob vašeho spotřebiče může dostávat i zvenčí. A jak tomu zabránit? Špatně přiléhající těsnění nejdříve nahřejte fénem a poté ošetřete silikonovým olejem. Mělo by být opět jako nové. Pokud tento trik nepomůže, nezbude vám, než ho nechat odborně vyměnit.

Odmrazujete mrazák v pravidelných intervalech nebo vše řešíte, až když vám takříkajíc nic jiného nezbývá?

Velmi podobný postup čištění (vyjma odmrazování) platí i pro chladničku. U ní však nesmíte zapomenout na důkladné čištění žlábku
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články