Jak se co nejlépe vyrovnat se smrtí svého domácího miláčka? Odborníci i kynologové radí, jak co nejlépe postupovat

                   

Smrt domácího miláčka je něco, co většina lidí velmi těžce nese. Ať už se totiž jedná o psy, kočky, hlodavce, papoušky či jiná zvířátka, umí s k srdci přilnout více, než se může zdát. Pro mnoho lidí se totiž stanou právoplatnými členy domácnosti, rodinou a blízkými přáteli v jednom. Jejich odchod za duhový most je tak stejně bolestný, jako ztráta blízké osoby. I tato nehezká etapa loučení však k životu neodmyslitelně patří a je potřeba se s ní vyrovnat a přijmout ji tak, jak je.

Právoplatný člen domácnosti

Většina lidí si pod nejlepším přítelem člověka jako první představí psa. Od pravdy tak není vůbec daleko, neboť tomu tak skutečně i je. Ne každý má však totiž možnosti toto zvíře chovat, a tak nám kromě psů mohou k srdcím přilnout i jiná zvířata. Ať už se tedy jedná o kočky, mini prasátka, králíky, morčata, plazy či hlodavce, stávají se našimi přáteli a společníky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dělají naše dny pestřejší a méně osamělé, vnáší nám do života potřebný rozruch a také především lásku. Proto se tak velmi snadno stávají právoplatnými členy našich domácností. Bohužel málo zvířat se však umí dožít stejného věku jako lidé, a tak se mnohdy stává že nás naši domácí miláčci opustí. A ačkoliv je to nevyhnutelnou součástí každého života, připravit se na to příliš nedá. Musíme však najít způsob, jak se s jejich odchodem vyrovnat.

Příliš silné emoce

I když je smrt domácího miláčka těžká pro každého, existují skupiny lidí, kteří jsou na tyto věci ještě citlivější a je tak potřeba projevit jim dostatečné porozumění a oporu. Jedná se nejčastěji o děti, které ke svým zvířecím kamarádům přilnou více a považují je za své nejlepší přátelé. Jejich odchod většinou chápou těžce a tato první zkušenost ze smrtí pro ně bývá plná zmatku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další citlivější skupinou jsou důchodci, pro které jsou jejich zvířata mnohdy těmi posledními věrnými společníky, kteří s nimi tráví v podstatě celý den. Mnohým navíc emočně nahrazují partnery či děti, takže s nimi rozmlouvají, krmí je u stolu a věnují jim veškerou svou pozornost. Ztráta takového zvířete je pro ně jako ztráta části sebe a také jim neúprosně připomíná smrt a její nevyhnutelnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poslední pomyslnou skupinou emočně citlivějších lidí, jsou věční osamělci, kteří tak zvířata považují za své přátele a mnohdy tvoří takovou tu uzavřenou svorku. Po jejich smrti se však mohou cítit ještě více osaměle a mohou propadat depresím či jiným psychickým problémům. Vždy je tak důležité, dopřát jim potřebný čas na zvládnutí této situace a být všem, kteří se trápí odchodem domácího miláčka, nablízku.

Vyrovnejte se s jejich odchodem

Ačkoliv je to složité a těžké, smrt je součástí každého života a je proto potřebná tolik, co den a noc. Je proto důležité se s touto skutečností smířit a přijmout ji tak, jak je. K tomu vám mohou napomoct i některé kroky, které se pro mnohé staly ověřeným lékem a své rady teď předávají dál. Co tedy pomůže zmírnit bolest způsobenou odchodem milovaného tvora?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čas zahojí rány

Stejně jako u smrti člověka, tak i u smrti domácího miláčka je důležité vědět, že čas vaší bolesti uleví a napomůže zcelit ránu, která se na počátku může zdát tolik hluboká. Dopřejte si tedy čas pro sebe, pokud jej potřebujete a postupem dnů budete cítit, jak nepříjemná těžkost na prsou ustupuje a nahrazuje ji porozumění.

Nechte emocím volný průchod

Smutek a žal jsou přirozenými emocemi v případě ztráty někoho, koho milujeme. Ať už se tedy jedná o člověka nebo zvíře, nemusíte se za tyto pocity stydět a nechte jim volný průchod. Nezadržujte pláč, pokud chtějí slzy ven a nebraňte se vzpomínkám, pokud se vám objevují v mysli. Čím dříve své emoce vypustíte ven, tím dříve se vám povede na celou věc dívat aspoň s potřebným nadhledem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vytvořte si ty nejkrásnější vzpomínky

Možná to bude těžké a zpočátku bolestivé, ale vytvořte si na svého domácího miláčka ty nejkrásnější vzpomínky. Nechte vyvolat fotky, odložte jeho oblíbenou deku či hračku a připomínejte si ty nejkrásnější chvíle, které jste spolu zažili. Ať už to byly úsměvné momenty, či momenty ve kterých vám zpočátku k úsměvu nebylo, dnes jsou to vše vzpomínky, které vám nikdo nevezme a ve kterých spolu budete napořád.

Zaplňte prázdné místo u vás doma, i ve vašem srdci

Někomu se zdá pořízení nového domácího miláčka nevhodné a možná dokonce i neuctivé vůči tomu, který odešel. Někdo se dokonce rozhodne, že už žádné zvíře nikdy nechce, ať už kvůli památce, či strachu, že se tato situace bude opakovat. Pokud však máte v srdci ještě místo, nechte jej zaplnit novou láskou. Ta totiž umí být silnějším lékem na bolest, než si myslíte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ve vašem srdci i u vás doma totiž po ztrátě plnohodnotného člena rodiny zeje prázdnota, která se nejlépe zaplňuje opět jen čtyřnohým parťákem. Ten vám tak dodá potřebný elán i chuť do života, pozlobí vás ale i potěší, a především vás bude milovat, a to je to, co v takové chvíli nejspíše potřebujete cítit. Navíc nikdy nevíte, v jaké podobě se vám ten váš mazlík může vrátit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články