Jak se správně starat o sekačku i trávník, aby vám ho záviděli všichni sousedé a byl nejkrásnější v ulici

                   

V posledních letech řadu z nás trápí jedna velmi nehezká součást zahrady –⁠ na mysli máme samozřejmě trávník. Místo nádherně zeleného a svěžího porostu se totiž leckdy dočkáme spíše sluncem spálené žluté pouště. Na vině však nemusí být vždy jen počasí. Leckdy děláme chyby i my sami, ať už nesprávnou technikou sekání, nebo absencí mulčování či vertikutace.

Vše začíná u péče o sekačku na trávu

Chcete mít trávník vždy v perfektní formě? Pak dbejte zejména na ostrost nožů vašeho zahradního pomocníka. Roztřepená stébla jsou totiž náchylná k plísním a zasychání, takže výsledek rozhodně nebývá dobrý. Ovšem jen o té správné brusce to není (byť nože ze sekačky je lepší svěřit odborníkům).

iZdroj fotografie: Unsplash

Dobře totiž musí sloužit i sekačka jako taková. A proto je nutné vsadit na její správnou údržbu. Lidé se například často ptají, zda je vhodné míchat olej s benzinem. Dříve tomu opravdu tak bylo, ale u dnešních rotačních sekaček jde o krok zcela zbytečný (ba dokonce leckdy spíše škodlivý). Mají totiž čtyřtaktní motory, jenž se dokážou promazat vlastními silami. Stačí jen doplňovat správný olej.

Strunové sekačky mají výjimku

Jestliže však doma máte staršího pomocníka se strunou, pak dbejte doporučení výrobce. I když se tyto modely snadno ovládají a dosáhnou i tam, kde si s běžnou sekačkou jednoduše nevystačíte, potřebují speciálně namíchanou směs paliva s olejem. Poměr se obvykle pohybuje v hodnotách 1:50, ovšem vždy se řiďte doporučením výrobce.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Jak často byste měli trávník sekat?

Někteří majitelé zahrad si myslí, že pokud se každý víkend neobjeví na zahradě se sekačkou, pak jim trávník rychle přeroste přes hlavu. To ovšem není pravda. Tráva potřebuje před každým sekáním dostatečně zesílit, jinak začne během prvního suššího období rychle odumírat. Nebojte se proto vzít si k ruce pravítko –⁠ výška tří až čtyř centimetrů bude ideální. Jestliže je zatím tráva nižší, pak se sekačkou ještě počkejte.

Všeobecně se pak sekání trávníku doporučuje jen jednou za dva až tři týdny (druhá možnost platí pro suché léto). Ovšem jen ve vegetační sezóně. Poslední sekání si naplánujte na říjen a poté si už trávy nevšímejte. Potřebuje opět dostatečně vyzrát a zesílit, jinak v ní mrazy snadno vypálí nevzhledná místa, jež se na jaře budou jen těžko vzpamatovávat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dbejte na údržbu po každém sekání

Většina z nás pouze vysype koš sekačky na kompost a dál se o svého pomocníka nestará. To je ovšem chyba. Po každém použití bychom měli sekačku očistit (zejména ze spodní strany) a na žací nůž použít hadr napuštěný vhodným olejem. Čas od času také zkontrolujte kondici ostří. Jak jsme již předeslali, jeho nabroušení a vyvážení je vhodné svěřit odbornému servisu.

U sekaček na elektřinu pak rovněž doporučujeme zkontrolovat izolaci kabelu. O něco složitější je situace u benzinových modelů, u nichž je nutné nezanedbat pravidelnou výměnu oleje, spojenou s čištěním vzduchového filtru. Bez něj totiž sekačka postupně ztrácí žádoucí tah, dochází k přehřívání jejích mechanických částí apod.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na co ještě dbát? I detaily jsou důležité

Jestliže máte sekačku s akumulátorem, pak dbejte na její pravidelné nabíjení. A to i ve chvíli, kdy víte, že ji delší dobu nepoužijete (např. před odjezdem na dovolenou). Bateriím totiž nedělá dobře uložení ve vybitém stavu, zkracuje se tím jejich životnost. Riskujete tak, že je později už vůbec nenabijete.

A nezapomeňte ani na správné uložení sekaček před zimními měsíci. Máte ty na benzín nebo naftu? Pak zbytky paliva co nejlépe odstraňte. Obsahují totiž biosložky, jež po delší době gelovatí a motor i další části sekačky ucpávají. Nevyhnete se pak poměrně složitému mechanickému čištění, jež často nelze v domácích podmínkách zvládnout vůbec. Akumulátory nebo sekačky na elektřinu pak skladujte na bezmrazých místech.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Vybíráme sekačku pro členitý terén nebo tu mulčovací

Mezi zahrádkáři se traduje, že pro členitý terén se příliš nehodí benzínové sekačky. To však není tak úplně pravda. Platí to jen pro pozemky se sklonem větším než 10 %. Takový náklon totiž může způsobit, že se olej přelije z motoru pryč a ten pak nebude dostatečně promazáván. V takovém případě se vyplatí sáhnout spíše po elektrické sekačce anebo jednoduchém kontaktním vyžínači.

A co nové druhy sekaček s funkcí mulčování? Ty jsou vhodné zejména tam, kde potřebujete trávník vyživit, ale nechcete investovat do speciálního hnojiva. Posekanou trávu totiž jednoduše nadrtí na malé kousky, které poté za sebou rovnoměrně vysypávají. Fungují však jen na nepřerostlém trávníku, na oplátku vás však zbaví nutnosti častého vysypávání koše.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zapomínat byste neměli ani na vertikutaci

Co to vlastně je? Laicky by se dalo říct, že trávník vlastně vyčesáváme. Odstraňujeme z něj nejen všechny zbytky odumřelých stébel a plevelů, ale také tenkou vrstvičku mechu. Vše dohromady by časem mohlo vést ke zplstnatění povrchu trávníku, což by vyústilo v zadušení kořenů a následně i v úhyn řady rostlin, jež celý koberec tvoří. Jestliže je tato plsť včas vyčesávána, pak nestojí průniku vody ani živin do půdy nic v cestě.

Jak často je vertikutace třeba

Pokud se nyní děsíte toho, že by se vaše péče o zahradu značně protáhla, pak nemusíte. Jestliže je o trávník dobře pečováno, stačí tento postup provádět jen jednou až dvakrát do roka. První vertikutaci proveďte na jaře (nejlépe v březnu nebo v dubnu) a tu druhou na podzim (doporučujeme září). V obou případech si hlídejte, aby nebyl trávník příliš vlhký. Po dešti proto počkejte alespoň dva dny.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ale jen samotná vertikutace nestačí. Aby byla opravdu účinná, posekejte předtím stébla na výšku 3-4 cm. Jedině tak se nože vertikutátorů dostanou přesně tam, kde mají a nepoškodí přitom nadzemní části rostliny, což by se u přerostlého porostu mohlo snadno stát. A do jaké výšky je nastavit? Prořezání země stačí jen do hloubky 2-3 m, více by mohlo poškodit kořeny trav.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články