Jeho přítomnost v zahradě předznamenává velké potíže: Jak se vypořádat s broukem potížistou? Dobře cílené kroky ho odeženou daleko k sousedům

                   

Chroust obecný (Melolontha melolontha) znamená pro mnoho zahrádkářů první letní pohromu – a to především v tzv. silných letech, kdy se těchto brouků vyskytuje opravdu hodně. Škodu totiž v zahradě způsobují jak dospělí brouci, tak i jejich larvy. Larvy ničí kořeny a dospělci zase listy stromů.

Životní cyklus chrousta

Abyste pochopili, jak s tímto hmyzem bojovat, musíte se seznámit s jeho životem. Nejmladší larvy chrousta, čerstvě vylíhlé z vajíček nakladených do země, se v prvním roce živí humusem a odumřelou organickou hmotou. Na podzim zalezou hluboko do půdy a na jaře se opět prohrabou do kořenové vrstvy. Ovšem jak se larva zvětšuje, přestává jí obyčejný humus stačit. Proto si leckdy jako potravu volí kořeny živých rostlin.

Larvy chroustů tak mohou poškodit například brambory, jahody a mnoho dalších kulturních rostlin. A to tím spíš, že larvy jsou velmi žravé a denně spotřebují v potravě několikanásobek své vlastní hmotnosti. Takto stráví v půdě 3 až 4 roky. Plně vyvinutá larva dosahuje délky 6 až 7 cm, nakonec se zakuklí a na jaře vylíhne. V našich podmínkách lze pozorovat 3 až 4letý vývojový cyklus, kdy se dospělých brouků objevuje najednou opravdu hodně.

Jak se zbavit larev chrousta

Ne vždy však bývá situace na zahradě tak katastrofická, jak by to mohlo na první pohled vypadat. Je to především proto, že od poloviny minulého století se v zemědělství začaly masivně používat pesticidy, které mají negativní vliv i na hmyz. Díky tomuto se četnost výskytu chrousta výrazně snížila a v některých regionech dokonce téměř úplně vymizel. Pokud tedy nemáte s chrousty opravdu velký problém, pak jakékoli další kroky pečlivě zvažte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

K ničení larev ještě v půdě se totiž používají enterosolventní pesticidy s účinnou látkou diazinon. Mnohdy jsou přítomné i další účinné látky, jako například imidacloprid a bifenthrin. Prostředků existuje na našem trhu dost – vy však vybírejte pouze z těch, určených do zahrady. Aplikaci jakýchkoliv produktů určených pro použití v zemědělství nedoporučujeme.

Biologické a přírodní metody kontroly

Pokud nechcete sázet na chemii, pak můžete vyzkoušet přírodní prostředky. Velmi zajímavým způsobem boje proti chroustům je kolonizace půdy přirozenými nepřáteli jejich larev – háďátky Steinernema carpocapsaem, případně sporami entomopatogenní houby Beauveria bassiana. Obojí je pro zahradu neškodné. Zbavíte se tak opravdu jen škůdců.

Můžete také využít přirozeného chování chrousta. A jak? V přírodě samice kladou vajíčka nejraději do kypré písčité půdy. V zahradě na ně proto pečlivě nakypřená a odplevelená půda na záhonech působí jako magnet. Pokud však použijete vhodný mulč, pak se vaše zahrada stane pro brouky neatraktivní a vy se nebude muset jejich náletů později obávat.

Jaké jsou vaše tipy pro pěstování té největší úrody na zahradě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články