Co dělat, když vám na chalupě, v bytě nebo domě vypukne požár? Hasič prozradil taktiku na záchranu života

                   

Nikdo si to nechce ani představovat a je pravda, že na tak negativní věci, jako je možnost vyhoření, byste skutečně moc myslet neměli. Rozhodně se ale musíte předem ujistit, že v případě nouze jste na takovou situaci připraveni a nepřijdete zbytečně o život. Budete tak vědět, co dělat, i když se dostanete do krizové situace.

Co doporučují hasiči a jak uniknout

Představte si následující situaci: je poklidná noc, vy jste šli spát, abyste na druhý den byli připraveni do práce. Ale v tom vás probudí nepřirozený zápach kouře, jenž se line z jiné místnosti. Co teď? Možná vás napadne jít okamžitě hasit, to ale není řešení. Když člověk spí, většinou ho požár probudí již ve fázi, kdy nemá šanci s ním sám něco udělat a zachránit situaci. Naopak, lidé se tak vystavují většímu nebezpečí.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Dříve měli lidé na útěk z domu při požáru okolo 17 minut, jenže vlivem toho, co všechno dnes člověk v domácnosti vlastní, se tento čas zkrátil na pouhé tři minuty. Oheň se zkrátka šíří rychleji. Okamžitě volejte hasiče a zkuste uniknout co nejrychleji z domu. Je jedno, jakou cestou, klidně i oknem, pokud zrovna nežijete třeba v sedmém patře.

Snažte se získat si čas

Jestliže máte zrovna tu smůlu, že žijete ve vrchním patře a úniková cesta z bytu vám byla zablokována, můžete ovlivnit už jen jednu věc – a tou je čas. Vše ostatní záleží na jiných lidech. Je na nich, jestli přijedou včas a z ohně vás zachrání. Vy se můžete snažit jen o to, abyste přežili dostatečně dlouho.

iZdroj fotografie: Unsplash

A jak to udělat? Samotní hasiči doporučují zavřít dveře místnosti, ve které se nacházíte. Mnoho lidí dělá přesný opak, aby rychleji utekli, ale ve skutečnosti jsou zavřené dveře často rozdílem mezi životem a smrtí. Déle totiž zadrží oheň i kouř, které se tak po místnostech budou šířit pomaleji.

Jak můžete kompletně předejít požáru

Je dobré se každý den chovat tak, aby k požáru skutečně nikdy nedošlo a vy jste nemuseli tuto tragédii řešit. Protože přece jen i když přežijete ve zdraví, což je nejdůležitější, následky si nějakou tu dobu ponesete. Nemálo lidí takto přišlo naprosto o všechno.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vždy se tedy držte několika zásad. Nikdy nepoužívejte přerušované a poškozené elektrické kabely. Zároveň uvnitř v místnosti nikdy nekuřte a rozhodně nenechávejte uvnitř nedopalky. V domácnosti by se měl nacházet alespoň jeden hasicí přístroj a funkční hlásič kouře.

Jaké způsoby na zpomalení požáru a záchranu máte v záloze vy?

Podívejte se na instruktáž od profesionálních hasičů, která vám přiblíží správné používání hasicího přístroje
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články