Kdykoli se mravenci objeví na nechtěném místě, vyžene je lidový trik. Jen se za nimi zapráší a to zcela bez chemie

                   

Mravenci nejsou pokaždé na zahradě vítanými hosty. I když tu svou důležitou funkci rozhodně mají, ne vždy se usadí na místech, která by nám byla po chuti. Pokud je tedy potřebujete vyhnat například ze zahradního altánu nebo z relaxačního kout vašeho dvora, vsaďte na prověřený recept, který s nimi rychle zatočí.

Jedlá soda a moučkový cukr

Tento recept jednou provždy zabije mravence na vašem dvoře. Budete potřebovat jen jedlou sodu a moučkový cukr. Smíchejte stejné díly těchto surovin a nabídněte je mravencům jako lákavou pochoutku. Jedlá soda se v jejich trávicím traktu bude rozpínat a oni brzy zahynou. Ovšem původně byl recept ještě účinnější. Místo jedlé sody se totiž používala kyselina boritá. Dnes se již prodávat do soukromých rukou nesmí, ale pokud ji doma ještě máte, zkuste ji proti mravencům využít. A jak na to?

Vložte do vhodné nádoby 1 lžičku moučkového cukru a 1 lžičku kyseliny borité (volte tu v prášku). K oběma surovinám nalijte horkou vodu tak, abyste dosáhli konzistence homogenního želé. Nakonec vše důkladně promíchejte a ochlaďte. Nakonec nalijte pár lžic hotového produktu třeba na víčko od zavařovací sklenice a umístěte jej do blízkosti mraveniště.

Jak funguje kyselina boritá

Mravenci se okamžitě začnou stahovat blíž, protože je bude lákat moučkový cukr. Spolu s ním však zkonzumují i kyselinu. Kyselina boritá však mravencům leptá vnitřnosti a velmi rychle je zabíjí. Proto můžete jednoduše umístit návnady všude tam, kde se na zahradě nachází nevítaná mraveniště, a zbavit se mravenců jednou provždy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proti mravencům vysaďte vhodné rostliny

Mravence můžete také ze svého pozemku vyhnat za pomoci rostlin, jejichž vůni nesnášejí. Po okrajích záhonů nebo na dvůr tak můžete vysadit například:

  • okrasný česnek zlatožlutý (Allium moly),
  • řebčík královský (Fritillaria imperialis),
  • afrikán alias aksamitník (Tagetes)
  • nebo pryšec skočcový (Euphorbia lathyris).

Odpudí nejenom mravence, ale i jiné otravné záškodníky – například klíště obecné (Ixodes ricinus) nebo pijáka lužního (Dermacentor reticulatus).

Jakou formu boje s mravenci preferujete vy?

Obtěžují vás mravenci doma? Objevte způsob, jak je dostat ze svého obydlí
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články