Jak se zbavit pařezu na zahradě: Stačí do něj udělat díru a přidat hnůj

Rozklad pařezu může trvat několik měsíců až několik let, v závislosti na velikosti pařezu a na podmínkách prostředí. Hnůj může skvěle pomoci.

Přebytek hnojiva a špatné mulčování mohou rostlinám ublížit i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokáceli jste na zahradě strom a potřebovali byste získat využitelný prostor beze zbytku zpět? Pak se samozřejmě musíte poprat i s jeho zbytky – tedy s pařezem. Nemusíte však sahat k náročné chemii, mnohdy vám pomohou mnohem nečekanější prostředky.

Metoda otvoru a hnoje

Koncept je jednoduchý: udělejte do pařezu díru a naplňte ji hnojem. Tato metoda vyzývá přírodu, aby dělala to, co umí nejlépe – recyklovala, obnovovala a regenerovala. Hnůj totiž v tomto případě působí jako velmi šikovný (a přitom stále přirozený) katalyzátor rozkladu a podporuje tak již přítomné mikroorganismy, aby dřevo rozložily v opravdu rekordním čase.

Alchymie rozkladu pařezu

Technika jamek a hnoje je formou alchymie, která přeměňuje mrtvé dřevo na životodárnou půdu. Proč se však zastavit právě na tomto místě? Copak nestačí jen jednoduše přidat hnůj a jinak nechat všechno být? Nikoli, pochopením vědeckého základu tohoto procesu totiž lze značně zvýšit jeho účinnost. Přidáním prvků, jako je sláma, kompost nebo dokonce kávová sedlina, můžete do směsi vnést více mikroorganismů a živin a rozklad tak urychlit.

Na kácení stromů bez povolení zapomeňte, hrozí vám pokuta až 100 000 Kč

Dejte pařezu sbohem: Hravě si s ním poradí obyčejná sůl

Pomůže i přikrytí pařezu plachtou nebo zeminou. To totiž pomůže zadržet vlhkost a teplo, což proces dále urychlí,“ radí zahradník Zdeněk N. z Pržna pod Pradědem. Jiným přírodní řešením je také vypálení, jak informuje web InStory.

Jak postupovat při odstraňování pařezu hnojem

Nejdříve pomocí vrtáku nebo dláta udělejte do pařezu dostatečně velký otvor. Jeho velikost závisí na velikosti pařezu a na množství hnoje, který chcete přidat. Do díry poté vložte kompostovaný hnůj (tento krok není nutný, ovšem vyhnete se tak zápachu). Pokud je to možné, uzavřete díru kouskem dřeva, který může fungovat jako kryt. Tím se zabrání vyschnutí hnoje a uvnitř se tak udrží požadované mikroklima, které podporuje rozklad.

Z překážejícího pařezu si můžete udělat i táborák iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud na zahradě pokácíte strom, budete se muset ještě vyrovnat s tím, co po něm zůstane

Rozklad pařezu může trvat různé dlouho – podle jeho velikosti a druhu dřeva i několik měsíců až let. Pravidelně proto jeho stav sledujte a podle potřeby přidávejte další hnůj. A co si počít, pokud se potřebujete této nechtěné ozdoby zahrady zbavit hned? V takovém případě vám podle magazínu iReceptář nezbude nic jiného, než ho s pomocí těžké techniky vyrvat i s kořeny. A vyzkoušet můžete i šikovnou saprofytickou houbu, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také doporučovali. Já s ní mám opravdu dobré zkušenosti.

Jaké metody pro odstraňování pařezů používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články