Jak se zbavit plevele a nechtěných rostlin z trávníku? Vyzkoušeli jsme snad vše, ale až tohle konečně funguje na 100 %

                   

Někdy se stane, že se v trávníku objeví rostliny, které tam nechceme. Postupem času se může stát, že těchto rostlin poroste v trávníku více než trávy. Odstranění plevele není snadné a je časově náročné. Pokud se však budete trávníku věnovat a dopřejete mu vhodnou péči, budete se moct chlubit trávníkem, který by vám záviděli i majitelé golfového hřiště.

Druhy plevele

V trávníku můžeme najít různé druhy rostlin, které tam ovšem být nemají. Nejčastěji to jsou mechy nebo pampelišky. Dále v trávníku můžeme často vidět jetel, řebříček nebo i sedmikrásky. Některé rostlinky trávník hyzdí, jiné zase někomu nevadí. Jejich odstranění potřebuje trochu práce a času, ale pokud chcete opravdu krásný trávník, nic jiného vám nezbude.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak odstranit mechy

Mech se většinou vyskytuje na vlhkých místech. Pokud se ho chcete zbavit, je nutné ho odstranit, a to nejlépe hráběmi. Poté je dobré půdu nakypřit, například vidlemi nebo vertikutátorem. Na jeho odstranění najdete v obchodě i různé postřiky nebo granule, které zamezí tomu, aby se vrátil.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se zbavit pampelišek

Pampelišky a jiné rostliny, které mají hluboké kořeny, je potřeba vyrýt. Aby nedošlo k poškození trávníku, je ideální použít starý nůž, a pokud to půjde, odstranit celý kořen. Pravidelným odstraňováním rostlin i s kořenem zamezíte jejich šíření.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Jetel nebo sedmikrásky

Abyste se zbavili většiny rostlin, které jsou nechtěné, postačí pravidelné sekání trávníku. Z počátku můžete sekat i každé 3–4 dny. Vždy sekejte se sběrným košem, abyste zamezili jejich šíření. Většina těchto rostlin potřebuje k růstu dostatek prostoru, sekání se jim časem přestane líbit a už neporostou.

iZdroj fotografie: Canva
Zdroj fotografie: Canva

Odstranění pomocí chemie

K odstranění plevele můžete zakoupit speciální chemické postřiky nebo granule. Tyto produkty nikdy nepoužívejte na čerstvě posekaný trávník, mohlo by ho to zničit. Postřik provádějte vždy lokálně, pouze na plevel. Nejlepší je ho použít za dobrého počasí, jinak by ho déšť z rostliny smyl, a mohl by tak kontaminovat i trávu. Po aplikaci se doporučuje posekat trávník nejdříve za 10 dní.

Rada za všechny prachy: Jak vyrobit likvidátor plevelů
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články