Jak se zbavit plevele a nechtěných rostlin z trávníku? Vyzkoušeli jsme snad vše, ale až tohle konečně funguje na 100 %

Některé rostliny do trávníku nepatří, a proto je nutné je odstranit, aby byl váš trávník krásný. Možností je hned několik – od těch šetrných po chemické přípravky.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Někdy se stane, že se v trávníku objeví rostliny, které tam nechceme. Postupem času se může stát, že těchto rostlin poroste v trávníku více než trávy. Odstranění plevele není snadné a je časově náročné. Pokud se však budete trávníku věnovat a dopřejete mu vhodnou péči, budete se moct chlubit trávníkem, který by vám záviděli i majitelé golfového hřiště.

Druhy plevele

V trávníku můžeme najít různé druhy rostlin, které tam ovšem být nemají. Nejčastěji to jsou mechy nebo pampelišky. Dále v trávníku můžeme často vidět jetel, řebříček nebo i sedmikrásky. Některé rostlinky trávník hyzdí, jiné zase někomu nevadí. Jejich odstranění potřebuje trochu práce a času, ale pokud chcete opravdu krásný trávník, nic jiného vám nezbude.

Zdroj fotografie: Pixabay

Jak odstranit mechy

Mech se většinou vyskytuje na vlhkých místech. Pokud se ho chcete zbavit, je nutné ho odstranit, a to nejlépe hráběmi. Poté je dobré půdu nakypřit, například vidlemi nebo vertikutátorem. Na jeho odstranění najdete v obchodě i různé postřiky nebo granule, které zamezí tomu, aby se vrátil.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak se zbavit pampelišek

Pampelišky a jiné rostliny, které mají hluboké kořeny, je potřeba vyrýt. Aby nedošlo k poškození trávníku, je ideální použít starý nůž, a pokud to půjde, odstranit celý kořen. Pravidelným odstraňováním rostlin i s kořenem zamezíte jejich šíření.

Zdroj fotografie: Pixabay

Jetel nebo sedmikrásky

Abyste se zbavili většiny rostlin, které jsou nechtěné, postačí pravidelné sekání trávníku. Z počátku můžete sekat i každé 3–4 dny. Vždy sekejte se sběrným košem, abyste zamezili jejich šíření. Většina těchto rostlin potřebuje k růstu dostatek prostoru, sekání se jim časem přestane líbit a už neporostou.

Zdroj fotografie: Canva

Odstranění pomocí chemie

K odstranění plevele můžete zakoupit speciální chemické postřiky nebo granule. Tyto produkty nikdy nepoužívejte na čerstvě posekaný trávník, mohlo by ho to zničit. Postřik provádějte vždy lokálně, pouze na plevel. Nejlepší je ho použít za dobrého počasí, jinak by ho déšť z rostliny smyl, a mohl by tak kontaminovat i trávu. Po aplikaci se doporučuje posekat trávník nejdříve za 10 dní.

Rada za všechny prachy: Jak vyrobit likvidátor plevelů