Vystrnaďte plevel odkudkoliv jednou pro vždy a bez agresivní chemie. Nejúčinnější lidové metody nestojí skoro nic a fungují skvěle

                   

Plevel dokáže zahrádkáře opravdu potrápit. Ne vždy je však nutné uchylovat se k použití herbicidů a dalších chemických prostředků. Mnohdy si totiž s těmito nepřáteli z rostlinné říše poradí i obyčejné prostředky ze spíže nebo z kuchyně. Stačí je jen smíchat v tom správném poměru a poté také vhodně použít.

Nejúpornější druhy plevelů na zahradě

A kde tyto přírodní prostředky použít? Především tam, kde si nedokážete s plevelem poradit s pomocí běžného okopávání a vytrhávání. Některé druhy plevelů totiž dokážou zregenerovat i z opravdu malého kousku kořene nebo oddenku. Mezi ty nejúpornější patří:

  • ostružiník srstnatý (Rubus hirtus),
  • smetánka lékařská (Taraxacum officinale),
  • bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)
  • ptačinec prostřední (Stellaria media),
  • svlačec rolní (Convolvulus arvensis),
  • a pýr plazivý (Elytrigia repens).

Na plevel v dlažbě pomůže sůl

Sůl je mimořádně účinná při odstraňování plevele, ovšem zároveň také zasoluje půdu, takže mezi záhonky ji opravdu používat nemůžete. Ovšem na plevel v dlažbě je jako stvořená. Stačí ji nasypat do škvír a dobře zalít, aby plevel zahynul a opět nevyrostl. Sůl lze bez potíží používat i opakovaně.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ocet jako prostředek proti plevelu

Máte doma obyčejný kvasný nebo lihový ocet? Pak byste měli vědět, že jde o opravdu účinný přírodní prostředek na hubení plevele! Stačí si připravit směs octa a vody (v poměru 1:1) a nalít ji do rozprašovače. Poté octový roztok nastříkejte přímo na plevel a zaměřte se především na kořeny. Za dva dny plevel zcela zahyne. Postup je ještě účinnější, pokud se směs na plevel aplikuje za slunečného dne.

Alkoholu postačí minimum

Bude potřebovat alespoň 70% alkohol. A jak ho použít? Stačí rozmíchat 5 lžic alkoholu v 1 litru vody a poté tuto směs opět jednoduše přelít rozprašovače. Směs aplikujte stejně jako v případě octové směsi, ovšem její účinek by měl být ještě o něco rychlejší. Díky rozprašovači navíc můžete cíleně likvidovat plevelné rostliny třeba i uprostřed užitkového záhonku, aniž byste poškodili zeleň v jeho okolí.

Jedlá soda na plevel

Dalším osvědčeným tipem je jedlá soda. Hodí se především k totálnímu odstranění plevelu kolem záhonů nebo mezi dlaždicemi. Stačí ji nasypat v dostatečně silné vrstvě a nechat plevel udusit. Aplikovat ji ovšem můžete i jako prevenci, a to přímo do zeminy. Dalším rostlinám však nijak vadit nebude, ovšem musíte ji použít minimálně měsíc před výsadbou nebo výsevem.

iZdroj fotografie: Canva
Zdroj fotografie: Canva

Babský recept na hubení plevele

Pro skutečně účinné hubení plevelů do hloubky si však s jednou ingrediencí nevystačíte. Naopak – musíte jich smíchat několik. Potřebovat budete:

  • 1 polévkovou lžíci pracího prostředku,
  • ocet (15–20%) v množství asi 4 litry,
  • a jeden šálek soli.

Vše promíchejte a aplikujte na plevel. Ovšem pozor – k tomuto kroku přistupte pouze za bezvětrného počasí a bez rizika hrozícího deště, jinak vám bohužel hrozí, že prostředek nebude dostatečně účinný a vy budete muset aplikaci opakovat. A ještě jeden tip máme: prací prostředek použijte pokud možno ekologický. Budete tak mít jistotu, že si na zahradu nebudete lít opravdu žádnou chemii.

Jak bojujete s plevelem na své zahradě vy?

Podívejte se na to, jak funguje hubení plevele octem v praxi
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články