Víceleté hubení jakéhokoli plevele bez drahé a nešetrné chemie: Otestovali jsme, které přírodní přípravky skutečně fungují

                   

Plevel patří mezi největší nepřátel každého zahrádkáře. Abyste se ho však efektivně zbavili, nemusíte hned kupovat v obchodech drahou chemii. Vystačíte si i s přírodními prostředky, které vás navíc nebudou stát víc než pár korun. A které to jsou? Podívejte, jak si v boji s plevelem poradí ocet, sůl nebo jedlá soda.

Přírodní prostředky na plevel

Pokud si nejste jistí, jaký způsob hubení plevele pro své rostliny na zahradě použít, vyzkoušejte nejdříve působení přírodních prostředků na nějakém bezpečném místě. Ideální je například dlažba, odkud se nemohou použité přípravky příliš dostat do okolí. To hrozí snad jen v případě velkých dešťů, které je však zároveň naředí.

Ocet na plevel

První způsob hubené plevele je jednoduchý – bude vám k tomu stačit docela obyčejný ocet. Opravdu nezáleží na tom, jaký druh octa doma máte. Použijte jakýkoliv, který vám zbyl, a nechcete ho již používat například do jídla, případně použijte ten nejlevnější ze supermarketu. A jak na jeho aplikaci?

Vyberte si co nejslunečnější den – ten s jeho působením značně pomůže. Pak jen vezměte ocet a nalijte ho na plevel – není třeba ho nijak ředit a stačí vám jedna jediná aplikace. Ano, tak účinný tento kuchyňský pomocník je. Po týdnu by nemělo být po úporném plevelu opravdu ani památky. Jednodušší už to být nemůže.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Sůl na hubení plevele

Pokud nemáte doma ocet, je možné na hubení plevele v dlažbě použít i docela obyčejnou sůl. A jak na to? Nejdříve rostliny řádně zalijte a poté je posypte hojným množstvím soli. Ta se rozpustí a začne působit. Přibližně po týdnu opět nebude po plevelu opravdu ani památky. A sůl je navíc velmi levná, takže skoro nic neutratíte.

Lze hubit plevel jedlou sodou?

Zajímavá je v tomto kontextu otázka hubení plevele jedlou sodou. Aplikuje se podobně jako sůl. Plevel je tedy třeba zalít a pak důkladně posypat sodou. Bohužel tato substance působí spíše na méně odolné druhy plevelů, ty vytrvalé jí vcelku dobře odolají. A na jaké druhy tedy rozhodně nepůsobí?

  • Šťavel růžkatý (Oxalis corniculata),
  • kopřivu dvoudomou (Urtica dioica),
  • pýr plazivý (Elytrigia repens)
  • a pampelišku smetánku (Taraxacum sect. Taraxacum Kirschner et al.).

Jaká je vaše osvědčená metoda pro hubení nepříjemných a obtížných plevelů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články