Zastavte invazi ploštic, která se nevyhnutelně snaží nastěhovat k vám domů. Postačí vám k tomu 3 skromné triky

                   

Ploštice patří v naší přírodě mezi velmi hojné hmyzí druhy. A není divu, že se s nimi často setkáváme i při zahrádkaření. Asi nejčastěji s nimi přijdeme do kontaktu tehdy, když sklízíme úrodu svých malin. Není právě příjemné sdílet tyto lahodné plody s těmito zapáchajícími návštěvníky. Ovšem ještě větší problém pro nás mohou znamenat ve chvíli, kdy se rozhodnou nastěhovat k nám do bytu. Mnohdy jde doslova o invazi.

Ploštice se na zimu stěhují

Jakmile se podzim přiblíží ke své polovině, začíná být na tento hmyz venku zkrátka příliš chladno. Snaží se tedy najít jakékoliv vhodné místo, na němž by se mohl schovat a užít si ničím nerušené pohodlí, klid a teplo. Až příliš často si tak ploštice najdou cestu skrz otevřené okno nebo škvíru ve dveřích až k nám do bytu nebo domu. Nejde právě o příjemné návštěvníky. Ale naštěstí není nijak obtížné je z obydlí vypudit.

iZdroj fotografie: Pixabay

V domech se zahradou jsou jistotou

Pokud máte za okny zahradu a rádi pěstujete nejrůznější plodiny, pak se ve vašem okolí vyskytují ploštice zcela jistě opravdu hojně. Na podzim se s nimi tedy budete muset chtě nechtě potýkat. Připravte se na to už předem a utěsněte všechny otvory, kterými by mohly vlézt dovnitř. Typicky jde o nejrůznější škvíry mezi rámy oken nebo pod prahy dveří. Ani nemusíte vědět, že je tam máte, ale ploštice je najdou spolehlivě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pro jistotu tedy všechno, co jen trochu můžete, utěsněte silikonovým gelem nebo podobným materiálem. Lze ho koupit v praktickém aplikátoru, cena není příliš vysoká a s jeho použitím si poradí i kutilové začátečníci. Jde o několik minut práce (plus hodina až dvě schnutí). Ovšem nezbavíte se tak jenom ploštic, ale i pavouků a dalších nežádoucích návštěvníků z říše hmyzu, kteří se dokážou „protáhnout“ i opravdu malým otvorem.

Vezměte na ně třeba i vysavač

Ale co dělat, pokud se vám invazi ploštic přece jen nepodaří pohlídat? Pak je co nejrychleji zlikvidujte, než se stihnou rozlézt do všech koutů. Obvykle je stačí jednoduše vysát. Ovšem pozor na to, tento proces obvykle přežijí. Díky svému tvrdému chitinovému tělu jsou totiž mnohem odolnější, než si myslíte. Jakmile tedy s touto činností skončíte, ihned vyneste pytel do popelnice a vysavač důkladně vyčistěte.

A co si počít se zápachem, který v něm od ploštic zcela jistě zůstane? Prosypte ho jedlou sodou nebo ho propláchněte vodou, ve které jste rozmíchali trochu octa. Obojí pomůže opravdu velmi efektivně. A totéž můžete udělat i s místy, která vám tento hmyz „zasmradil“ doma. Vyplatí se také postříkat octem všechna okna a dveře, zápach ploštice odradí od další návštěvy u vás a už nikdy se nevrátí.

Také jste se už museli s tímto hmyzem potýkat?

Mezi další otravný hmyz patří také komáři. Zajímá vás, proč pravidelně schytáváte více štípanců než vaše okolí?
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články