Vodní kámen je postrach každé domácnosti, zbavte se jej rychle a bez námahy

                   

Jakmile má člověk svou vlastní domácnost, zjistí, že jej čeká více povinností, než by řekl. Ano, každému je jasné, že se bude muset naučit si vyprat, uvařit či uklidit. Jenomže co v případě, kdy se vám na vašich oblíbených spotřebičích či například v koupelně utvoří vodní kámen? Jednejte rychle a pohotově, s těmito triky to budete mít raz dva.

Jak vyčistit buben pračky

Pračka je stroj, bez kterého se neobejde žádná domácnost. Zajišťuje totiž čistotu vašeho oblečení. Co se ovšem stane v případě, kdy se v ní nachází vodní kámen? Oblečení se zanáší, může i začít zapáchat a pračka vám rychleji odejde do věčných lovišť. Pokud tedy chcete její celkovou životnost a správnou funkčnost prodloužit, nebojte se využít tohoto triku.

Bude vám k tomu stačit jen obyčejná kyselina citronová. Asi sedm lžic této kyseliny nalijte do bubnu pračky a uzavřete ji. Nastavte praní na nejvyšší teplotu a vyčkejte. A to je prakticky vše. Díky tomuto způsobu budete mít jistotu, že se vodního kamene zbavíte. Pokud se vám již rozšířil, nebojte se postup opakovat. Abyste pračku pravidelně udržovali čistou, měli byste tento proces provádět cca jednou za měsíc.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyčistit rychlovarnou konvici

Není nic nechutnějšího než si ohřívat například vodu na čaj a v něm následně nacházet plovoucí bílé částečky. To samé se vám může stát i v případě, když si něco vaříte v hrnci, který je znečištěný vodním kamenem. Situaci ale můžete hravě vyřešit. Opět vám v tom pomůže kyselina citronová. Ať už se jedná o hrnec, kávovar či varnou konvici, nalijte do dané nádoby vlažnou vodu a přidejte cca půl sáčku kyseliny citronové.

Jestliže se jedná o větší hrnec, nebojte se toto množství navýšit. Nechte ji působit cca třicet minut a poté vodu provařte. U varné konvice to bude samozřejmě skoro hned, u hrnce si chvilku počkáte. Poté už jen dané kousky opláchněte čistou vodou, případně setřete houbičkou na nádobí, a budou jako nové.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyrobte si všestranný čistič do koupelny

A jak se zbavit vodního kamene usazeného na sprchové hlavici či ve vaně? Řešení opět nabízí kyselina citronová. Do jednoho litru vody přidejte cca čtyři až pět polévkových lžic kyseliny citronové. Nejlepší bude, když směs přelijete do lahvičky s rozprašovačem. S tímto podomácku vyrobeným čističem krásně vyčistíte všechny kohoutky či sprchovou hlavici, ale nemusíte se bát ho použít i na sklo.

Nabízí se zde ovšem i otázka, co udělat se špinavou záchodovou mísou. I na tento problém můžete vyzkoušet váš čistič, jenomže ten nemusí vždy fungovat. Proto je dobré si pořídit i kyselinu chlorovodíkovou. S tou ovšem opatrně, musíte mít vždy rukavice a místnost dobře větrejte v momentě, kdy kyselinu použijete. Po použití ji nechte působit klidně celou noc a poté zbytek dočistěte záchodovou štětkou.

Jaké tipy na efektivní čištění vodního kamene máte vy?

Podívejte se, jak na odstranění vodního kamene kyselinou
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články