Jak neplýtvat vodou v kuchyni či koupelně a přitom se nijak neomezovat. Ročně ušetříte majlant

                   

Energie nejsou tím jediným, co nám v poslední době zdražuje. Naopak, nahoru jdou i ceny nejrůznějších komodit – jako například vody. Připravte se na budoucnost včas a naučte se konečně šetřit na těch správných místech. Každý litr vody, který ušetříte, se pozitivně podepíše na stavu vašeho rodinného rozpočtu. A to rozhodně za trochu té snahy stojí.

Naučte se efektivně používat perlátor

Jeden ze skvělých způsobů, jak efektivně a přitom opravdu nenáročně ušetřit vodu, je používání perlátoru. Tato nenápadná pomůcka vhání do proudu vody vzduch, takže nakonec spotřebujete tekutiny méně. Při napouštění konvice nebo vody do hrnce to samozřejmě nepoznáte. Ale pokud si myjete ruce nebo třeba zeleninu před přípravou, půjde o rozdíl významný.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zaměřeno na splachovací nádrže WC

Pokud splachujeme, používáme leckdy mnohem více vody, než bychom museli. Pro začátek je dobré pořídit si splachovadlo, které vám umožní dělit splachovací dávky na „malé a velké.“ Pokud to není možné, vložte alespoň do nádrže uzavřenou PET lahev s vodou. Tím snížíte její objem a tedy i množství spotřebované vody. Ujistěte se však, že vám tento malý objem stačí a že nemusíte příliš často splachovat dvakrát.

Naučte se využívat šedou vodu

Asi vám nemusíme připomínat, že je dobré při čištění zubů, holení apod. vždy vypínat tekoucí vodu. A zaměřte se i na zbytečné splachování toalet. Jinými slovy – neházejte do nich nedopalky, zbytky jídel či papírové kapesníky, které byste poté měli tendenci okamžitě spláchnout. Pořiďte si také umyvadlo s nádržkou, ze které snadno odeberete lehce znečištěnou vodu po umytí rukou a použijete ji třeba na zalévání květin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vodou neplýtvejte ani v kuchyni

A zaměřte se také na to, jak zacházíte s vodou, kterou používáte při vaření. Také tu, kterou jste přecedili z brambor nebo z rýže vyléváte do dřezu? Pak děláte chybu. Pokud jste ji osolili, poslouží vám jako skvělý základ na polévku. A pokud ne, uplatní se jako perfektní hnojivo na rostliny. A totéž lze říci třeba i o vodě z nádrže sušičky. Dopřejte ji svým květinám – nijak jim neublíží a vy přestanete plýtvat.

Znáte další efektivní způsoby, které vám v domácnosti pomáhají šetřit vodu?

Seznamte se s dalšími způsoby, jak neplýtvat pitnou vodou a ušetřit
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články