Jak si poradit se všemi odrůdami plevele včetně těch nejzákeřnějších. S trvalým účinkem, rychle a bez chemie

                   

Boj s plevely nám zabírá často mnohem více času, než bychom si přáli, takže místo spokojeného vychutnávání kávy v pergole zas a znovu bereme do ruky zahradnické nástroje a vytrháváme nežádoucí zelené protivníky. Na plevely však můžete vyzrát i docela jinak, jednoduše a bez chemie. Ukážeme vám, jak se v boji proti nim uplatní třeba hydrogenuhličitan sodný nebo noviny.

Jedlá soda s plevely zatočí, ale hodí se i sůl

Honosný název hydrogenuhličitan sodný je jen jiné pojmenování pro běžnou jedlou sodu. A vy ji na zahradě využijete všude tam, kde se plevelů potřebujete zbavit trvale, tedy zejména v obrubnících, ve spárách mezi dlaždicemi nebo na zahradních cestičkách. Problematická místa stačí sodou posypat a plevel se odporoučí. A jak použít sůl? Jeden díl soli smíchejte se dvěma díly horké vody a aplikujte na plevely.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Hodí se i ocet nebo kukuřičný škrob

Dokážete na zahradě najít místa, kde plevel teprve klíči? Pak ho jednoduše zaduste za pomoci jemného kukuřičného škrobu. Semínka plevelů ho opravdu nemají ráda. Na vzrostlejší rostlinky pak pomůže ocet. Tři litry smíchejte se sklenicí soli, přidejte saponát a citrusový éterický olej. Nakonec si vezměte k ruce rozprašovač a nastříkejte roztok přímo na nežádoucí plevely.

Nezvaní hosté rovněž nenávidí alkohol

Chcete zkusit něco jednoduššího? Pak vsaďte na alkohol, který rostlinným pletivům způsobuje dehydrataci. Jeho výhodou je možnost přímé aplikace na rostlinu, takže nepoškodíte její okolí. Vezměte si k ruce vodku nebo jiný podobný destilát. Na tři lžíce budete potřebovat dvě sklenice vody. A nezapomeňte vše obohatit o trochu tekutého mýdla. Nakonec vše přelijte do postřikovače a nastříkejte na plevel během poledne.

iZdroj fotografie: Freepik
Zdroj fotografie: Freepik

Pěstitelé zeleniny nedají dopustit na noviny

Posypali jste své záhonky mulčovací kůrou, ale k potlačení plevelů to nevedlo? Pak příště přidejte ještě jeden krok navíc a okolo všech rostlin položte tři nebo čtyři vrstvy novin. Vždy jen prostřihněte díru na rostlinu. Teprve na tuto vrstvu nasypte mulčovací kůru. A jak to funguje? Noviny zabrání pronikání světla k zemině, takže plevely budou klíčit jen velmi obtížně.

Na plevel v chodníku platí i horká voda

Uvařte v rychlovarné konvici potřebné množství vody a nalijte ji na rostliny, které je třeba zničit. Stačí několik aplikací a plevel zcela odumře. A pokud chcete zabránit jeho většímu výskytu, pak nezapomeňte důkladně pečovat i o svůj trávník. Právě odtud se totiž plevely do záhonů šíří opravdu rychle.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články