Jak správně sbírat houby. Řezat nebo trhat?

                   

Odborníci na biologii a houby říkají, že technika jejich sběru je velmi důležitá. Důležitá Důležitou otázkou je, zda na jejich sběr použít jen ruku, anebo nožík. Faktem je, že obojí je špatně. Maxim Dyakov, mykolog na Biologické fakultě Moskevské státní univerzity tvrdí, že při řezání se může do řezu dostat infekce a tím znehodnotit oblíbenou surovinu. Pokud houbu vytáhnete, houba se poškodí. Jaký je tedy správný postup?

  • Nejdříve očistíte půdu kolem houby, abyste k ní měli dobrý přístup.
  • Následně jemně vykroutíte rostlinu ze substrátu.
  • Až bude venku, opatrně oříznete základnu stonku.

Poznáte skutečně jedlé houby?

Možná to nevíte, ale mnoho jedlých hub má své falešné bratrance. Tváří se stejně, ale stejní nejsou a hodně z nich je bohužel jedovatých. Myslíte si, že na sto procent víte, co sbíráte? Před konzumací se o tom vždy ujistěte. Některé druhy se liší vzhledem jen trošku. Lišit se ale mohou také velikostí, barvou některých částí nebo specifickou strukturou.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Existuje hned několik možností, jak se o jedlosti přesvědčit bez toho, abyste riskovali zdravotní potíže. Jednou možností jsou samozřejmě encyklopedie o houbách. Hledat můžete klasicky na Googlu, ale využít můžete také apku s názvem Aplikace na houby, kam rostlinu jen vyfotíte a databáze ji sama zařadí a sdělí vám základní údaje. Atlas obsahuje více jak 200 druhů, takže vám tu vaši zaručeně najde.

Kdy houby nesbírat vůbec?

Může se stát, že ekologická situace v daném místě není během houbařské sezony ideální. Kyselé deště, smog a mnoho dalších vlivů nejsou pro houby dobré. Houby mají osmotrofický typ výživy. To znamená, že výživu absorbují povrchem celého svého těla. Pokud půda nebo okolní dřevo obsahují těžké kovy, radionuklidy, zemědělské pesticidy a další toxiny, zaručeně se dostanou i do hub.

V houbách se tímto způsobem škodlivé látky hromadí a koncentrace těchto sloučenin bude vyšší, než obvykle. To může negativně ovlivnit i vaše zdraví v případě, že je zkonzumujete. Proto se obecně nedoporučuje sbírat houby u silnic, ani v blízkosti podniků, které jsou známé svým neekologickým přístupem. V takovém případě si s houbami dejte pauzu.

i

Kdo by houby jíst neměl

Houby jsou obecně velmi zdravé a jsou bohatým zdrojem bílkovin. Mají přitom nízký obsah kalorií a neobsahují téměř žádné tuky. S jejich spotřebou byste to ale neměli nijak přehánět. Buňky hub, stejně jako buňky rostlin, jsou uzavřené v silné buněčné membráně. Na rozdíl od rostlin se ale buněčná stěna v houbách neskládá z celulózy, ale z chitinu.

Chitin je organický polymer, který obsahuje dusík. Lidský organismus není schopný syntetizovat chitinázy, tedy enzymy, které mohou chitin ničit. Z toho důvodu je většina sloučenin v houbách absorbována naším tělem jen částečně. A proto se houby nedoporučují jedincům s gastrointestinálním onemocněním a dětem do 7 let.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články