Jak správně vyprat polštář, aby byl znovu čistý a nepoškozený

                   

Dnešní doba a její trh nabízí širokou nabídku polštářů. Naleznout můžeme nejen klasické polštáře, ale i různě tvarované, které jsou určeny na vypodložení krku (například na dlouhé cesty autem). Dále existují polštáře pro těhotné, které jsou většinou dlouhého a užšího tvaru, kdy se s nimi dá krásně vypodložit těhotenské bříško a po porodu jdou použít i pro miminko jako kojící polštář. Dnes se však zaměříme zejména na materiály, ze kterých mohou být polštáře vyrobeny a na jejich údržbu.

Umělé

Při údržbě polštářků z umělých materiálů, je důležité řídit se především štítkem, který bychom měli naleznout na každém výrobku. Zjistíte tam, jaké jsou podmínky k praní. Jsou většinou vyrobeny z polyesteru, silikonového vlákna, ekologického vlákna nebo hollofibru. Takového výrobky můžeme bez obav vložit do pračky na režim ručního praní na teplotu do 30° C. Některé druhy se mohou prát dokonce až na 60° C.

Pokud však vlastníte polštáře ortopedické, které bývají vyrobené z gelu, paměťové pěny nebo latexu, je potřeba je nechat vyčistit chemicky, jelikož v pračce by se mohly nenávratně poškodit.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Přírodní

Údržba polštářů z přírodního materiálu je už o mnoho složitější. U těch, kde se nachází výplň rostlinného původu, dokonce není možné žádné čištění a je potřeba jejich výměna. Plnivo u těchto polštářů tvoří:

  • pohankové slupky
  • bambus
  • kukuřice
  • hrách
  • eukalyptová tráva

Další přírodní plniva jsou živočišného původu, jedná se o:

  • peří
  • vlnu
  • hedvábí.

Tyto polštáře lze prát v pračce, ale postup je dost pracný. Výplň je potřeba vyjmout z povlaku a rozdělit do menších pytlíčků, ve kterých je poté možnost vyprání v pračce, maximálně však na 30° C. Do pytlíčků je také potřeba přidat speciální kuličky, které zajistí, že se materiál neslepí dohromady. U praní vlny se doporučuje používat tekuté prací prostředky. Výplň je potřeba sušit alespoň dva dny a případné slepené hrudky je potřeba opatrně oddělit rukama.

Čištění přírodních materiálů je tedy velmi pracné a náročné. Pokud nemáte pevné nervy, přenechejte tuto práci raději odborníkům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články