Jak správně zalévat sazenice tak, aby dobře rostly a vyvíjely se

                   

Aby sazenice rostly správným způsobem, je nutné se o ně adekvátně starat. Do této péče se řadí vhodné zalévání a řada dalších aspektů, které mají na růst rostliny nezanedbatelný vliv.

Výběr vhodné vody na zalévání

Běžně přístupná voda z kohoutku není na zalévání vhodná. A to z důvodu obsahu chloru. Právě ten nemá na rostliny a jejich vývoj příliš příznivý vliv. Co s tím? Možností je hned několik. Nejvhodnější vodou pro zalévání rostlin je ta dešťová. V zimním období můžete rovněž využít roztátý sníh. Pokud nemáte přístup k většímu množství dešťové vody, můžete si obyčejnou vodovodní vodu přefiltrovat. Poté ji ponechejte při pokojové teplotě, aby se dostatečně ohřála. Optimální teplota vody určené na zalévání je mezi 20 a 25 °C.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Jak často zalévat?

Vše se odvíjí od fáze vývoje dané rostliny. Dokud nevyroste stonek s prvními listy, zavlažujte zeminu jednou denně. Od chvíle, kdy se sazenice objeví, ji po dobu dvou dnů nezalévejte, aby byla dostatečně silná a odolná. Následně zalévejte jednou týdně.

Jakmile se objeví dva a více listů, začněte rostlinku zalévat pravidelně, a to především s ohledem na vlhkost půdy. Tu zjistíte zapíchnutím dřevěné špejle. Myslete na to, že přílišná vlhkost může sazenice poškodit. Je třeba brát v potaz také to, o jakou rostlinu se jedná – různé typy rostlin potřebují ke svému správnému růstu rozdílné množství vody.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Jak správně zalévat?

Před každým zaléváním zkontrolujte míru vlhkosti zeminy. Tomu přizpůsobte frekvenci a intenzitu zalévání. Říká se, že všeho s mírou. To platí i zde. Při zalévání velkým množství vody může dojít k hnilobě či plísním. Oba tyto problémy mohou rostlině ublížit. Vhodný není ani druhý extrém – vyprahlost půdy.

Zalévání a přesazování

Přesazování je pro rostlinu stresující proces. Pokud se jedná o přesun z jednoho květináče do druhého, rostlinu přestaňte po dobu 5-6 dní po přesazení zcela zalévat. Přispějete tak k jejímu lepšímu zakořenění. Při přesazování z květináče do volného terénu zalévejte pár dní před přesazením naopak více, aby došlo k posílení kořenů. Po přesazení se zaléváním vyčkejte 10-15 dnů.

Zalévání ve skleníku

Pěstování ve skleníku má svá specifika. Vyšší míra vlhkosti typická pro tyto prostory se odráží na frekvenci zalévání. Vhodné je zalévat jednou týdně 2-3 litry vody, a to nejlépe ráno nebo večer. Po každém zalévání skleník vyvětrejte – zabráníte tak vzniku plísní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články