Jak vybělit plátěné boty a bílé tkaničky, aby vypadaly jako nové

                   

Pokud jste milovníci sportovního stylu odívání, jistě budete mít doma plátěné „kecky“, které čas od času potřebují vyprat, či vybělit (pokud jsou bílého odstínu). Vyzkoušejte následující metody, které promění vaše boty během několika chvilek a ve výsledku budou vypadat jako nové. Těmito způsoby je možné bělit samozřejmě k světlé tkaničky.

Jednotlivé metody, které pomohou vybělit plátěnou obuv i tkaničky

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Je to velmi snadné. Většinu prostředků k bělení plátěných „kecek“ a tkaniček budete mít jistě doma. Jak na to?

  • Použijte obyčejné tuhé mýdlo a starý zubní kartáček: velmi znečištěné textilní boty a tkaničky je možné přetřít mýdlovou vodou pomocí zubního kartáčku. Poté jen opláchnete čistou teplou vodou a obojí bude jako nové. Pro větší efekt můžete nechat mýdlo působit dvacet minut. Vhodný bude například „jelen“.
  • Kupované bělidlo zabere vždy: na tkaničky i plátěné boty můžete samozřejmě použít i chemická bělidla, avšak nutné je dodržovat poměry k ředění dle návodu. Vytvořte si v lavoru roztok z vody a příslušného bělícího prostředku a do něj vložte špinavé bílé „kecky“ a tkaničky. Nechte působit a poté vyjměte, opláchněte čistou vodou a dejte na teplé místo usušit. Možné je v tomto roztoku také tkaničky vyvařit. Obuv se nedoporučuje, protože obsahuje gumové podrážky.
  • Citronová šťáva zabere na uplývající skvrny: v případě, že na vašich „keckách“ a tkaničkách uplývají nečistoty, zabere určitě i citronová šťáva. Tu naneste pomocí kartáčku, nebo hadříku na povrch bot a tkaniček, nechte působit dvacet minut a pak spláchněte teplou vodou.

Další metody, které zaberou

Na zašedlé tkaničky do obuvi můžete aplikovat rovněž zubní pastu. Tu necháte zaschnout a následně properete. Tkaničky budou krásně zářivé. Plátěné boty a tkaničky lze naložit i do roztoku jedlé sody a octa naředěného v poměru 2:3. Místo octa je možné také použít minerální vodu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články