Jak na bělení záclon, ponožek i košil: Aspirin v kombinaci se sodou překvapí svou účinností

Pokud chcete vybělit prádlo, které má už evidentně ty nejlepší doby za sebou, můžete vyzkoušet jednoduché použití Aspirinu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Aspirin se běžně nepoužívá jako bělidlo na prádlo, ve skutečnosti jde o účinný lék proti bolesti a zánětu. Na bělení bavlny je však skvělý. Naopak používání Aspirinu u prádla z umělých materiálů může vést ke změně barvy, žloutnutí a dalším nežádoucím účinkům. A jak ho tedy použít?

Aspirin na bělení prádla

Pokud chcete rozjasnit své bavlněné oblečení, pak se o k tomuto účelu obvykle doporučuje některé tradiční bělidlo na prádlo, jako je například to chlorové nebo peroxid vodíku. Pokud se používají přesně podle pokynů výrobce, nemusíte se nežádoucích účinků bát (pro jistotu je však vždy napoprvé vyzkoušejte na malé, nenápadné ploše látky, abyste se ujistili, že nezpůsobí žádné poškození). Pokud se vám ovšem nechce utrácet, můžete vsadit právě na Aspirin. Na jedno praní se obvykle doporučuje 5 tablet Aspirinu.

Ty je v ideální případě vhodné rozpustit v jednom litru vlažné vody a poté nalít částečně do bubnu pračky a částečně do zásobníku na praní. Možné je ovšem i jejich vhození do bubnu. Aby tu však byly stejně účinné, musíte prádlo vyprat na delší a teplejší program (nejméně 90 minut a 60 °C), jinak hrozí, že se špatně rozpustí a na textilu zanechají skvrny. Výsledkem použití Aspirinu budete mile překvapeni, ale jeho zbytky bohužel skončí v odpadních vodách. Pokud se s tím nechcete smířit, vyzkoušejte jiné osvědčené metody bělení.

Soda jako bělidlo na prádlo

Jedlá soda bývá také součástí běžné domácnosti. Silně změkčuje vodu, takže se pak prádlo lépe vypere a brání jeho zašednutí. Použijte ji stejným způsobem jako oblíbený prášek do pečiva – do každého praní přidejte 1 lžíci tohoto prostředku. Nejlépe uděláte, pokud ho zamícháte k běžnému prášku.

Jak vybělit ponožky i košile iZdroj fotografie: Depositphotos

Bílý ocet jako aviváž i bělidlo

Můžete ho využít nejen jako dezinfekční aviváž, zároveň pomáhá odstraňovat špínu. Postup je následující:

  • Do dvou litrů teplé vody vlijte asi 5 lžic bílého octa, promíchejte.
  • Vložte ponožky nebo jiný textil, trochu promněte nechte působit několik hodin v závislosti na intenzitě zašpinění.
  • Vyperte klasickým způsobem. Do pračky k tekutému pracímu prostředku přimíchejte trochu octa.

Jak na bělení polštářů

Při praní používejte jemný prací prostředek a jemný cyklus, aby nedošlo k poškození tkaniny. Ujistěte se, že jste polštáře a matrace úplně vysušili na vzduchu, abyste zabránili růstu plísní. Před vyprání se je vyplatí postříkat citronovou šťávou a do pračky přidat jedlou sodu nebo prášek do pečiva.

Pomocí těchto přírodních metod můžete účinně vybělit a osvěžit své polštáře bez použití agresivních chemikálií, jako je bělidlo. Jsou nejen lepší pro životní prostředí, ale také pro vaše zdraví, protože výpary bělidel mohou být toxické a způsobit dýchací potíže. A to byste zcela jistě nechtěli.

Jaké jsou vaše triky pro efektivní bělení textilu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články