Jak vybělit veškeré spáry mezi všemi dlaždicemi v domě, aby byly opět čisté a krásné

                   

Sprchové kouty patří k těm nejobtížnějším místům pro úklid vůbec. Není ovšem nutné sahat ihned po drahých specializovaných čističích, jež navíc často vůbec nemají onen žádoucí efekt. Mnohem lépe vám poslouží návštěva spíže. Budete totiž potřebovat trochu octa. Ale jen sám o sobě stačit nebude. Co k němu tedy přidat, aby byl výsledek dokonalý?

Ocet jako univerzální čistič pro domácnost

Obsahuje slabou kyselinu. I proto bychom ho měli před použitím ředit, nebo si alespoň ruce chránit rukavicemi. Jinak hrozí začervenání nebo dokonce poleptání kůže. Dost možná už ocet používáte na čištění lednice, poliček nebo podlahy. A vůbec nezáleží na tom, jaký druh si vezmete na pomoc. Stejně totiž působí ten vinný, jablečný nebo třeba rýžový.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ovšem na opravdu zanesené dlaždičky a staré skvrny od vody a mýdla vám jen obyčejně nanášený ocet stačit nebude. Pro začátek ho proto zahřejte. Není nutné ho vařit. Stačí, aby dosáhl takové teploty, která by vám byla příjemná na koupání (vložte do něj prst a zhodnoťte). Tehdy se v něm totiž aktivují některé účinné látky.

Přidejte mýdlo, vodu a trochu práce

Do připraveného octa nalijte tekuté mýdlo. Nemusí ho být moc. Na jeden šálek vám bude stačit kávová lžička. Dobře protřepte a případně nařeďte vodou. Směs musí mít takovou hustotu, aby šla bez potíží použít v rozprašovači. Vyberte si takový, který lze v koupelně nechat trvale. Směs octa a mýdla totiž vydrží i několik týdnů v perfektním stavu, pokud ji nespotřebujete. Stále ji tedy můžete mít při ruce.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

A co si s ní počít dál? Znečištěné dlaždice a sklo důkladně pokropte, případně je možné směs také nalít na houbičku a všechna znečištěná místa potřít. Ale pozor, nikdy příliš netlačte. Silikonové spáry se totiž snadno poškodí. Nechte působit půl hodiny. Špína se rozpustí a naleptá, takže ji snadno smyjete houbičkou. Na závěr vše opláchněte vlažnou vodou a máte hotovo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články